Opice v zoo se při sledování videa méně drbou
Chvostani bělolící, kterým se přezdívá „létající opice“, dostali do výběhu malý tunel s monitorem, na němž běžely různé videonahrávky. Podobná zařízení nejsou mezi zvířaty žádnou novinkou, vědci ale chtěli opicím dopřát možnost samostatného ovládání a kontroly zařízení.
„Když se tato technologie používá, jsou zvířata většinou v pasivní roli, hrajeme jim zvuky nebo pouštíme video. My jsme opicím chtěli dát možnost používat zařízení samostatně. Zajímalo nás, jak s ním budou interagovat,“ říká autorka experimentu Ilyena Hirskyj-Douglas.
V tunelu z překližky byly kromě monitoru nainstalovány i kamery a senzory. Ve chvíli, kdy do něj opice vlezla, aktivovala senzory a spustila video. Během experimentu měli chvostani k dispozici pět různých videí – ryby a medúzy v moři, červi prolézající v hlíně, zvířata v zoo (zebry, opice maki, jeleny), les a abstraktní umění.
„Podařilo se nám zjistit, že opice videu opravdu věnují pozornost, sledují ho a dotýkají se obrazovky. Také si myslíme, že opice dokázaly ve videích rozpoznat jednotlivá zvířata. Video s červi, které chvostani běžně jedí, je stimulovalo k tomu, aby se monitor snažily olíznout a různě na něj sahaly. Dokonce vylézaly z tunelu a dívaly se za něj, zda tam červi opravdu nejsou,“ komentuje spoluautorka experimentu Vilma Kankaanpää.
Kromě toho si vědci všimli, že se opice při sledování videa mnohem méně drbou. Škrábání se je u opic v zajetí znakem stresu. Experiment tak podle vědců dokazuje, že na videa dobře reagují i malí primáti, nejen velcí lidoopi.
„Věříme, že audio a video může hrát v obohacení života zvířat v zoo opravdu důležitou roli. Možnosti, které nám tato technologie poskytuje, jsou téměř nekonečné. Navíc výhodou těchto zařízení je, že nejsou nijak drahá,“ uzavírá koordinátorka experimentu za zoo Kirsi Pynnönen-Oudman.
Stejná skupina vědců podobné zařízení nainstalovala opicím do výběhu už na podzim roku 2020. Tehdy si ale opice mohly pouze pouštět zvukové nahrávky. Ačkoliv měli tehdy chvostani na výběr z mnoha zvuků, poněkud překvapivě se u nich stal nejoblíbenější zvuk z dopravy z rušné indické ulice.
Přečtěte si také |

reklama
Dále čtěte |


