https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-od-pocatku-roku-nasli-32-ptaku-otravenych-hlavne-karbofuranem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové od počátku roku našli 32 ptáků otrávených hlavně karbofuranem

12.7.2022 14:14 | PRAHA (ČTK)
Terénní psí jednotka ornitologů existuje od roku 2017 a od té doby ornitologové předali policii 115 případů s více než 500 otrávenými zvířaty. Například tento měsíc kriminalisté na základě spolupráce s ČOS dopadli muže, který podle nich na Břeclavsku karbofuranem trávil zvířata, včetně kriticky ohrožených dravců.
Terénní psí jednotka ornitologů existuje od roku 2017 a od té doby ornitologové předali policii 115 případů s více než 500 otrávenými zvířaty. Například tento měsíc kriminalisté na základě spolupráce s ČOS dopadli muže, který podle nich na Břeclavsku karbofuranem trávil zvířata, včetně kriticky ohrožených dravců.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Ornitologové našli v ČR od počátku letošního roku 32 otrávených ptáků, většinou dravců. Více než polovina otrávených ptáků byly káně lesní, vedle toho byl otráven orel mořský, moták pochop, jestřáb lesní a deset krkavců velkých. Ve většině případů zvířata zemřela po otravě zakázaným karbofuranem, uvedla Česká ornitologická společnost (ČOS). Za celý loňský rok ornitologové zaznamenali 73 otrávených ptáků.
 

ČOS uvedla, že držení karbofuranu je v Evropské unii zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Dříve se karbofuran používal jako pesticid v zemědělství. Tento jed po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. "Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce," uvedla psovodka ČOS Klára Hlubocká, která s vycvičenými psy hledá otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii.

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, podle ornitologů lze nalézt zvířata, která se otrávila poté, co sežrala části jiného otráveného živočicha. "Letos v březnu na Pelhřimovsku někdo otrávil vydru. Z té se následně otrávila čtyři káně, přičemž jednu z nich jsme našli přímo ve vodě, jak u ní ochrnutí po otravě nastalo velmi rychle. Podobně to bylo na Žďársku, kde přímo na otráveném krkavci ležela káně," doplnila Hlubocká. Za loňský rok podle ní ornitologové evidují 90 otrávených zvířat, letos je to zatím vedle 32 ptáků i 18 savců.

Terénní psí jednotka ornitologů existuje od roku 2017 a od té doby ornitologové předali policii 115 případů s více než 500 otrávenými zvířaty. Například tento měsíc kriminalisté na základě spolupráce s ČOS dopadli muže, který podle nich na Břeclavsku karbofuranem trávil zvířata, včetně kriticky ohrožených dravců. Vyšetřování začalo po nálezech několika uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Muž je obviněný z několika trestných činů, jednak v souvislosti s přechováváním zakázaného karbofuranu, jednak kvůli týrání zvířat a neoprávněnému nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. V případě odsouzení mu hrozí až šestileté vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.7.2022 19:48
V článku chybí informace, kolik ptáků bylo otrávených broky a kolik životem (přirozená smrt).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist