https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osn-povolila-prodej-slonoviny-z-botswany-namibie-a-jar
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

OSN povolila prodej slonoviny z Botswany, Namibie a JAR

13.11.2002 16:16 | PRAHA/SANTIAGO DE CHILE (EkoList)
Zástupci OSN, kteří v chilském Santiagu jednají o obchodu s ohroženými druhy živočichů, včera povolili jednorázový vývoz slonoviny Botswaně, Namibii a Jihoafrické republice (JAR). EkoListu to sdělil Jan Kučera z Ministerstva životního prostředí (MŽP), který se jednání účastní přímo v Santiagu. Rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce. Některé ekologické organizace povolení obchodu se slonovinou odsuzují s tím, že se v jeho důsledku výrazně zvýší počet slonů zabitých pytláky. Jiní rozhodnutí vítají - peníze utržené za prodej slonoviny by totiž měly být věnovány na ochranářské projekty.
 

Všechny tři země před včerejším jednáním pozměnily své návrhy a vypustily požadavek na zavedení roční kvóty, kolik slonoviny by mohly prodávat. S žádostí o jednorázové povolení pak při hlasování těsně uspěly. JAR tak může prodat 30 tun slonoviny, Botswana 20 a Namibie 10 tun. Ovšem pouze v případě, že monitorovací systém sloních populací skutečně uzná, že tím slonům nehrozí větší nebezpečí.

Slon africký

Slon africký v pražské zoo. Foto: Jan Šatoplet/EkoList

O prodej své legálně získané slonoviny usilovali i představitelé Zimbabwe a Zambie, ti však neuspěli. V případě Zimbabwe se tak stalo patrně kvůli politické situaci - prezident Mugabe není pro velké množství zemí přijatelný. Co se týká Zambie, tam šlo jednoznačně o ochranářský důvod. "Jejich sloni jsou na tom prokazatelně dost spatně," vysvětluje Jan Kučera.

Zklamání nad rozhodnutím rokujících stran netajily mnohé ochranářské organizace. "Může dojít k naprosto nekontrolovatelné situaci," řekl například Guardianu Iain Douglas Hamilton z organizace Save the Elephant. "Rozhodnutí může v Číně vyvolat poptávku po výrobcích ze slonoviny, což by mohlo africké slony zničit," dodal.

Další se k výsledku jednání vyjadřují opatrně. Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve svém prohlášení vítá, že africké státy upustily od požadavku na zavedení roční kvóty na prodej slonoviny, ale také varuje před nebezpečími, které povolení jednorázového prodeje může přinést. Nijak je však nespecifikuje.

Podporu prodeji slonoviny vyjadřují některé africké nevládní organizace. "Afričané by měli mít možnost uniknout chudobě využíváním vlastních zdrojů - a to i slonů - bez toho, že jim budou překážet elitářské ekoimperialistické nevládní organizace, které se zajímají jen o ochranu zvířat, ale už ne lidí," prohlásil třeba James Shikwati z organizace Sustainable Development Network, která sídlí v Nairobi.

Zákaz obchodu se slonovinou strany Úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES) přijaly v roce 1989, neboť v předchozích deseti letech počet slonů afrických klesl přibližně o polovinu.

save our sharks

Jednání jsou doprovázena různými demonstracemi. Na snímku atrapa požadující záchranu žraloků. Foto: IISD

Sloni se sice v Santiagu stali hlavní atrakcí, jednání se ale točila i kolem dalších druhů. Úplně byl zakázán obchod s papoušky amazoňanem žlutokrkým, amazoňanem velkým a arou horským. Naopak těsně neuspěla snaha Filipín, Indie, Velké Británie a Evropské unie o zpřísnění obchodu s žralokem obrovským a žralokem velikým. "Nic ale není definitivní - ty kontroverzní návrhy budou určitě znovu otevřeny na plénu v posledních dvou dnech," upozorňuje Jan Kučera, zástupce českého MŽP na jednáních Santiagu.

12. konference smluvních stran CITES byla v Santiagu de Chile zahájena 3. listopadu, skončit by měla pozítří.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist