https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-poprve-odchovava-mladata-vzacnych-jerabu-belosijich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo poprvé odchovává mláďata vzácných jeřábů bělošíjích

18.8.2023 21:13 | OSTRAVA (ČTK)
Foto | E. Gombala / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada poprvé odchovává mláďata vzácných jeřábů bělošíjích. Přestože je zoo chová od roku 2007 a o deset let později sestavila i rodičovský pár, poprvé se rozmnožení podařilo až letos, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

"Poprvé pár zahnízdil v roce 2019, ale vejce byla neoplozená. Po opakovaných nezdarech snesla letos samice první oplozená vejce, ze kterých se vylíhla dvě mláďata. Zoo Ostrava je jednou ze čtyř evropských zoo, kde v letošním roce jeřábi bělošíjí odchovávají potomky," uvedla mluvčí.

Zoo s chovem začala dovozem dvou samců, v roce 2017 jednoho ze samců vyměnila za samici. "V letošním roce začalo hnízdní období již v březnu, kdy samec zvýšenou vokalizací a svatebními tanci lákal samici k páření. Nepřeslechnutelné troubivé zvuky se rozléhaly po celém okolí expozic Tibetu a Číny. První snůška byla opět neoplozená," uvedla inspektorka chovu Yveta Svobodová.

Na jaře ale chovatelé výrazně upravili terén výběhu, jeřábům v něm nechali více materiálu ke stavbě hnízda. "Změnili jsme i krmnou dávku – používáme jiný typ granulí a zvýšili jsme podíl hmyzu," doplnila Svobodová. V květnu si jeřábi opět začali budovat hnízdo z přirozeného materiálu v blízkosti jezírka, do kterého samice snesla dvě vejce, která už byla oplozená.

Mláďata jsou po vylíhnutí pokryta rezavohnědě zbarveným prachovým peřím, brzy dovedou běhat a rychle rostou. "Oba rodiče zvládají svou rodičovskou premiéru velmi dobře, mláďata vodí a krmí speciální míchanou směsí sestávající ze strouhaného vařeného vejce, vařené rýže, mletého vařeného masa, krouhané zeleniny, tvrdého drobeného tvarohu, pampeliškového a jetelového listí, kopřiv a směsi pro hmyzožravé ptáky. K tomu jim chovatelé podávají množství hmyzu, především rozmražených cvrčků," řekla Nováková.

Jeřábi bělošíjí v Zoo Ostrava obývají výběh nedaleko vstupu do zahrady. Výběh je za normálních okolností průchozí pro návštěvníky, nyní je ale uzavřen, aby měli jeřábi dostatečný klid při péči o své první potomky. Jeřáb bělošíjí dorůstá do výšky 125 centimetrů s rozpětím křídel okolo dvou metrů a může vážit až 6,5 kilogramu. Žije na travnatých územích, podmáčených loukách a bažinách v okolí sladkých vod v severovýchodním Mongolsku, severovýchodní Číně a na jihovýchodě Ruska. Je tažný, zimuje v Japonsku, Číně a Koreji. V lidské péči se mohou dožít až 45 let. Jeřáb bělošíjí je zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů v kategorii zranitelný. Početnost populace ve volné přírodě se odhaduje na 3700 až 4500 dospělých jedinců. Ohrožuje je hlavně vysušování mokřadů, kvůli kterému ptáci přicházejí o vhodná hnízdiště.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist