https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pandi-dvojcata-z-prazske-zoo-jsou-samec-a-samicka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pandí dvojčata z pražské zoo jsou samec a samička

9.10.2021 01:54 | PRAHA (ČTK)
Dvojčata tohoto druhu se v zoo v Troji narodila vůbec poprvé.
Dvojčata tohoto druhu se v zoo v Troji narodila vůbec poprvé.
Zdroj | Zoo Praha
Mláďata pandy červené, která se v pražské zoologické zahradě narodila před čtyřmi měsíci, jsou samec a samička. Dvojčata tohoto druhu se v zoo v Troji narodila vůbec poprvé. Návštěvníci zoo mohou mláďata spatřit ve venkovním výběhu u hlavního vchodu do areálu.
 

"Mláďata prospívají velmi dobře, při pohybu ve větvích jsou ještě občas neohrabaná, ale den ode dne se jejich motorika zlepšuje," uvedla vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

Zatímco ještě v září se mláďata zdržovala v boudě, kam je jejich matka chodila kojit, nyní se už samostatně pohybují po venkovním výběhu. Tam je návštěvníci zoo mohou zahlédnout zvláště v ranních hodinách a kolem poledne. Mláďata sice jejich matka podle chovatelky nadále krmí, malé pandy už ale ochutnávají i bambus a speciální granule pro listožravce.

Rodiči pandích dvojčat jsou samice Regica a samec Pat. Zatímco třináctiletý Pat je už zkušeným otcem, pro dvouletou Regicu, která v pražské Troji žije od loňského roku, jsou to první potomci. Ve volné přírodě se o mláďata stará výhradně samice. Důvodem je to, že pandy červené žijí ve svém přirozeném prostředí převážně samotářsky. Samice rovněž pro své potomky připravuje hnízdo ve stromové dutině.

Pandy červené jsou podle zoo choulostivé šelmy, jejichž chov je náročný. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) se jedná o ohrožený druh. Původním domovem pand jsou horské lesy a bambusové houštiny v Číně, Indii, Bhútánu a Barmě. Tamní lidé je loví pro maso a kožešinu, která například v čínském Jün-nanu symbolizuje šťastná manželství, a proto se z ní šijí čapky pro novomanžele. Tyto zhruba třiceticentimetrové a pětikilové savce ohrožuje rovněž úbytek jejich přirozeného prostředí.

Pražská zoo chová pandy červené od roku 1955. Nyní mohou návštěvníci zoo pandy pozorovat ve výběhu u hlavního vchodu. Původně byl tento výběh, který byl v zoo vybudovaný jako první, určený vlkům. Do dnešní podoby byl upravený v roce 1993. Chov pand červených v Troji ale dlouho nebyl úspěšný. První odchov se v Praze podařil v roce 2012, kdy se samici Marii a samci Patovi narodil sameček Akim.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851 623 lidí, tedy téměř o 605 000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist