https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-a-okolni-obce-zvazuji-soudni-spor-kvuli-spalovne-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice a okolní obce zvažují soudní spor kvůli spalovně v Rybitví

27.10.2023 16:18 | PARDUBICE (ČTK)
Spalovna Rybitví.
Spalovna Rybitví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Město Pardubice zvažuje, že se obrátí kvůli plánované spalovně nebezpečných odpadů na soud. Firma AVE CZ o modernizaci a zprovoznění zařízení v Rybitví usiluje od roku 2006. Projekt si místní lidé nepřejí. Možnosti soudního sporu teď prověřují městští právníci. ČTK to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).
 

"Připravujeme si podklady, materiály, aby to mělo šanci na úspěch. Chtějí se k tomu připojit i okolní obce," řekl Nadrchal. Do dvou týdnů by podle něj mohlo právní oddělení města vydat stanovisko, zda je soudní cesta optimální.

Na město se nedávno obrátil Miroslav Rubeš, který proti spalovně bojuje od počátku, byl inspektorem pro životní prostředí i komunálním politikem. Pardubice mohou podle Rubeše, který spolupracuje s právníkem, podat přezkumné řízení směřované k ministrovi životního prostředí. Nebo jít soudní cestou a napadnout stanovisko ministerstva. "Podle mě je to snadno napadnutelné," řekl.

Projekt spalovny získal v květnu důležité kladné stanovisko vlivu na životní prostředí a může pokračovat v přípravě, radnice by například měla podat žalobu, řekl Rubeš ČTK. "Už je to pět měsíců, co firma dostala souhlasné stanovisko, to je nejvyšší čas něco dělat. Město se mohlo vyjádřit hned druhý den. Spalovna by tady neměla být. Proti tomu bojuji 16 let," řekl Rubeš.

Právníci původně městu soudní cestu nedoporučili. Proti EIA není možné se odvolat, odvolání je možné podat až v následujících řízeních, u stavebního povolení a integrovaného povolení. "Naši právníci se domnívají, že z tohoto důvodu by nám to soud vrátil," řekl Nadrchal.

Přezkumné řízení je nejspíš cesta, jak rozhodnutí vlivu na životní řízení zpochybnit. Pokud se přímo nezapojí město, je možné, že do soudního sporu vstoupí okolní obce, které spalovnu také nechtějí. Nadrchal se ale obává toho, aby to nebylo kontraproduktivní.

"Mám ale jednu obavu, EIA byla vydaná s podmínkami, některé z nich jsou poměrně přísné a možná nesplnitelné. Znamenají třeba spolupráci s Rybitvím, které bylo zásadně proti projektu. Bojím se, že třeba EIA zrušíme a vrátíme to na začátek a ministerstvo to pak vydá znovu bez takto přísných podmínek," řekl Nadrchal.

Rubeš opakovaně vysvětluje, že spalovna zhorší ovzduší a ohrozí zdraví lidí, škodlivých látek bude vypouštět řadu, k tomu navíc limity jsou v krajském města převyšovány jinými znečišťovateli už dávno, uvedl.

"Firma ví, že například u vysoce karcinogenního benzoapyrenu je překračován roční imisní limit na Pardubicku, ale další jeho zvýšení je podle ní pro zdejší občany akceptovatelné. To je úplná nehoráznost, přímo nemravné," řekl Rubeš.

Spalovnu v minulosti vlastnila Synthesia, v roce 2006 odstavené zařízení koupila firma AVE CZ, která usiluje o zprovoznění. Spalovna by měla tepelně zpracovávat odpady zejména z průmyslových podniků. Projektovaná maximální kapacita zařízení je 20.000 tun především nebezpečných odpadů ročně. Ministerstvo vydání kladného stanoviska vlivu na životní prostředí v květnu podmínilo 45 podmínkami, které musí investor splnit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.10.2023 17:09
Jak je možné, že Vídeň má spalovnu nyní už téměř uprostřed města, protože když šla do provozu před 50r., byla na kraji města.
A jak si to tam vychvalují, kvůli ekologii !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.10.2023 17:43 Reaguje na smějící se bestie
Ta vídeňská spalovna je moc hezká po architektonické stránce, takže se líbí Vídeňanům i turistům.
Ve Vídni se jedná o spalovnu domácích odpadů. Zde o spalovnu nebezpečných odpadů. Možná tenhle rozdíl hraje důležitou roli, nevím.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.10.2023 14:20 Reaguje na smějící se bestie
Vídeň má dokonce 4 (slovy: čtyři) spalovny. Jmenovitě: tři velké spalovny komunálního odpadu jsou Spittelau, Pfaffenau a Flötzersteig, a dále jedna spalovna nebezpečných odpadů a čistírenských kalů Simmeringer Haide.
Provozuje je firma Wien Energie
Z tepla vyrábí elektřinu, další část tepla dodávají do městské tepelné sítě, na kterou jsou připojeny bytové domy, a různé instituce a dokonce z tepla, v bývalých podzemních garážích dopravního podniku, vyrábí i chlad pro chlazení některých potravinářských podniků a klimatizací. Funguje jim to tam již několik desítek let.
Další info na wienenergie.at
Odpovědět
PK

Pavel Karel

4.11.2023 14:03 Reaguje na smějící se bestie
Ve Vídni by Křetínský dostal doživotí, tady mu (nejen) v diskuzích pějí ovčané ódy. Od doby, kdy AVE společně s dalším mafiánem Tkáčem koupil od Rakušanů, dluží státu a městům miliardy na skládkovacích poplatcích, elektrárny provozuje bez investic do technologií na výjimky od podplacených komunálních a ministerských politiků a chce ještě víc. V Opatovicích ztrojnásobit množství spáleného komunálního odpadu a v Rybitví (v zázemí 80tis. krajského města) pálit jedy.
Jedním z hlavních motivů převratu byla ignorace ochrany životního prostředí ze strany minulého režimu. Dnes jdeme ve znečištění mnohem dál, protože politici i oligarchové jsou beztrestní a nenasytní...
Dokud se v lidech opět neprobudí zdravá naštvanost a občanská neposlušnost, budeme žít jako ovce na porážku!
Odpovědět
PK

Pavel Karel

4.11.2023 14:12 Reaguje na Pavel Karel
Jak může mafie něco budovat když největší odpadovou firmu v Česku, AVE CZ, stíhají kriminalisté z elitního útvaru?!
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kretinsky-ave-odpady-stihani/r~acb0c61ccfa611edbe29ac1f6b220ee8/
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.11.2023 10:52 Reaguje na Pavel Karel
Tak si myslím, pane Pavel Karle, že být 20-ti procentním vlastníkem obchodní společnosti, která čelí nějakému vyšetřování, ještě není důvodem takového vlastníka osočovat, stejně jako není možné bez důkazů osočovat z korupce „komunální a ministerské politiky“.
To nemá nic společného s projednávaným stavebním záměrem spalovny nebezpečného odpadu, jejíž provoz bude muset splňovat veškeré zákonem stanovené podmínky pro provoz.
Ten nebezpečný odpad, vznikající obvykle při výrobě nějakého produktu, se stejně musí nějak někde uložit a pak i zlikvidovat.
A co se té Vámi zmíněné naštvanosti týče, jste zářným příkladem naštvaného jedince, který si svou frustraci vybíjí na tomto fóru místo toho, aby se se svými podněty, obrátil na orgány činné v trestním řízení.
Odpovědět
AI

Animoid II

28.10.2023 20:13
Vídeňská spalovna spálí 250 000 tun vídeňského domovního odpadu při min. 850 st C a je na 10% limitů znečištění. Plánovaná spalovna v Brně má spálit 350 000 tun bůhví čeho, bůhví odkud a je plánovaná tak, že jen tak, tak nepřekročí limit, a to je jen jedním z mnoha dalších zdrojů průmyslového znečištění města. Holt Brno není Vídeň. V Brně-Židenicích si z azbestu a mikroplastů můžete každé ráno uplácat sněhuláka.
Odpovědět
AI

Animoid II

28.10.2023 20:18 Reaguje na Animoid II
Spalovna odpadu Pfaffenau má čtyřstupňový systém čištění spalin. Skládá se z elektrostatického odlučovače, dvoustupňového mokrého praní, filtru s aktivním koksem a denitrifikačního systému. Výsledkem jsou nejnižší hodnoty emisí a systém je zvláště šetrný k životnímu prostředí A co Pardubice???
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

29.10.2023 10:49 Reaguje na Animoid II
První spalovna odpadů v celém Rakousku-Uhersku, byla postavena právě v Brně. Po rekonstrukci a modernizaci technologického zařízení, ji v současné době provozuje firma SAKO Brno, jako Zařízení Energetického Využití Odpadů (ZEVO). Nepálí v ní „bůhví co“, ale směsný komunální odpad. Tedy to, co zbude občanům po vytřídění jejich odpadků do barevných kontejnerů a odpad podobný komunálnímu, třeba z úřadů a institucí. Původcem komunálního odpadu je ze zákona o odpadech obec, v jejímž katastru vznikl odpad z provozu domácností obyvatelstva obce. Odpad je ze zákona evidován a předáván osobě oprávněné s ním dále nakládat. Třeba odpadářské společnosti k uložení na skládku, nebo k jinému využití. Nelze tedy tvrdit, že komunální odpad využívaný v SAKO Brno, je bůhví odkud...
Každá spalovna odpadů, včetně ZEVO, a to ať již odpadu komunálního, nebo nebezpečného (nemocničního, průmyslového, apod), musí být vybavena účinným zařízením, pro odstraňování škodlivin z kouřových plynů. Těch technologií a jejich kombinací je více a stále se vyvíjí dokonalejší. Podstatná není použitá technologie čištění spalin, ale trvalé dodržování přípustné míry znečišťování životního prostředí, stanovené zákonem o ochraně ovzduší, tzv. přípustné limity znečišťujících látek ve spalinách, vnášených komínem (výduchem) do ovzduší. Jejich dodržování, je ze zákona kontrolováno a evidováno v reálném čase kontinuálním (nepřetržitým) měřením, s možností dálkového přístupu pro Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Více info, viz zákon č. 201/2012 Sb., a jeho prováděcí vyhláška č. 415/2012 Sb.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

29.10.2023 11:30 Reaguje na Animoid II
K tomu Vašemu azbestu a k mikroplastům:
Komunální odpad je odpad, vznikající provozem domácností. Obyvatelstvo ve svých domácnostech nenakládá s azbestem, a proto se azbest nemůže dostat ani do komunálního odpadu, který je ve spalovně komunálního odpadu likvidován.
Mikroplasty jsou zase drobné částečky plastů, které jsou však spalitelné.
Navíc, spalovna má odlučovače prachu a popílku, které musí jakékoliv tuhé znečišťující látky v kouřových plynech zachytit. Komínem spalovny, proto mikroplasty ani azbest nemohou unikat do ovzduší a následně znečišťovat Vaše okolí v Brně.
V případě znečištění azbestem, Vám místo kritiky na fóru a stavění těch Vašich sněhuláků, doporučuji obrátit se se svým podnětem na místně příslušnou hygienickou stanici a ČIŽP.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist