https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-sazeji-odolnejsi-stromy-a-kere-ktere-zvladnou-vetsi-horko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice sázejí odolnější stromy a keře, které zvládnou větší horko

20.3.2024 10:34 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Postupné oteplování, horká a suchá léta proměňují péči o zeleň v Pardubicích, více je potřeba zalévat záhony i stromy a zahradníci například sázejí odolnější kultivary, které zvládnou tepelné výkyvy, řekla zahradnice ze Služeb města Pardubic Iva Horáková. Včera firma vysazovala stromy v Polabinách.
 

"Byla tady na náměstíčku přestárlá zeleň, staré stromy a keře. Opravdu se snažíme kácet suché stromy, které jsou nebezpečné. Suché stromy často jen snížíme do zdravé části a necháváme ho stát," řekla Horníková.

Na náměstí v Polabinách I za dopoledne zahradníci vysadili devět stromů, platany a okrasné hrušně. Budou tam také záhony trvalek, cibulovin a keře, vše obklopené mulčovací kůrou. "Platany, až vyrostou, vytvoří stín, hrušky jsou okrasné, pěkné," řekla Horníková.

Některé stromy jsou náchylnější na horké počasí a rychlé změny teplot, což jsou například borovice. "Musíme počítat s tím, že přicházejí horké letní měsíce, kupujeme proto další kropičku, abychom stíhali zalévat. Některé kultivary hůře snášejí horko, borovice napadá sypavka, mají houbovitou chorobu," řekla Horníková.

Místo borovic nebo smrků, které ohrožuje kůrovec, služby sázejí stromy, které jsou odolnější. "Předtím jsme sázeli víc jehličnanů, nedělá jim dobře teplotní šok. Sázíme proto jiné kultivary, cedry, víc jedliček. Mezi listnáči jsou to habry, javory, lípy velkolisté, které lépe snášejí proměnlivé počasí než lípy malolisté," řekla Horníková.

Podnik se podle Horníkové snaží sázet co nejvíc stromů a vysazovat záhony. Jaro v Pardubicích teď evokují narcisy, krokusy a modřence, které kvetou v trávnících. "Sázeli jsme je teď na Dubině. Dělá se to pro lidi, na jaře to vypadá moc hezky," řekla zahradnice.

Služby města Pardubic se starají o zeleň v městských obvodech II a III nebo o Tyršovy sady. Sečou trávníky, sázejí novou zeleň, zalévají, pečují o vzrostlé stromy a keře. Často se potýkají i s vandaly, kteří jejich práci ničí. "Vandalové teď zlomili pětiletý strom, zlomili ho vejpůl, mohl krásně růst, je ho škoda," řekla Horníková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

20.3.2024 12:24
Je to rozumný kompromisní názor. Než sázet něco, čemu se nedaří, raději méně obvyklé druhy. Divím se, že i borovici se nedaří.
Důležité je ale stromy zalévat- povinnost by měla být meliorační hadice ke kořenům. Máme přistěhovalce, vězně, nezaměstnané - ať se snaží. Někdy i kýbl vody může strom zachránit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.3.2024 13:42
A co lípa ?
Pro včeličky !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist