Pařížská dohoda o změně klimatu by mohla být nejrychleji akceptovanou mezinárodní úmluvou
K podpisu bude Pařížská dohoda otevřena rok, do 21. dubna 2017. V platnost vstoupí po té, co jí ratifikuje nejméně 55 států, které v součtu vypouštějí nejméně 55 % celkového objemu skleníkových plynů, a po té, co budou ratifikační listiny uloženy u generálního tajemníka OSN. Některé státy podle informací OSN předají ratifikační listiny již 22. dubna, tedy na Den Země.
Ratifikační proces bude zahájen tento pátek v New Yorku ve Spojených státech amerických, kam se sjedou zástupci států světa, více než 60 států bude zastoupenou na nejvyšší úrovni. Mezi klíčovými státy, které ohlásily podpis dohody, jsou USA, Čína, Velká Británie, Německo nebo např. Polsko. Za Českou republiku v pátek podepíše dohodu ministr životního prostředí Richard Brabec. Následně začne v ČR příprava na ratifikaci, dohodu totiž musí schválit Parlament ČR a čeká ji i podpis prezidenta republiky.
Pařížská dohoda je mezinárodní úmluva uzavřená pod Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu a jejím cílem je mezinárodního snaha o omezení emisí skleníkových plynů. Dohoda byla dojednána v prosinci 2015 v Paříži a stanovuje závazky jednotlivých zemí. Všechny státy se dohodly, že budou přijímat taková opatření, která udrží růst globální teploty pod 2 stupni Celsia. Současně budou vzhledem k vážným rizikům usilovat o to, aby globální teplota nevzrostla o víc než 1,5 stupně.
reklama