Pařížská radnice využívá odpadní vodu k vytápění škol, tělocvičny i plovárny
Paris veut se chauffer grâce à ses égouts https://t.co/AGiRRPipLH
— Ouest-France (@OuestFrance) December 6, 2022
Teplota odpadní vody je v zimě zhruba 13 stupňů a v létě okolo 20 stupňů Celsia. Výměník tepla je asi centimetr silná deska zabudované do svislé stěny. Při kontaktu s těmito stěnami voda "uvolňuje své kalorie, které jsou přenášeny do dvou tepelných čerpadel instalovaných v budovách", vysvětluje Damien Balland, vedoucí oddělení inovací a energetické účinnosti města Paříže.
Šedesátimetrový výměník do podzemí instalovala firma Suez a projekt město vyšel na dva miliony eur (48,6 milionu korun). Získaná energie pokryje 60 procent energetických potřeb pěti zmiňovaných budov, které jsou v těsné blízkosti nového zařízení. V kontextu aktuální energetické krize pařížská radnice vyzdvihuje, že našla inovativní zdroj, který je dosud málo využívaný, neprodukuje skleníkové plyny a má rychlou návratnost investice.
Pařížský 10. obvod je sice inovativní, ale ve Francii už funguje zhruba dvacítka obdobných projektů. Město Bordeaux a obec Levallois-Perret na okraji Paříže tuto technologii používají už asi deset let. Radnice pařížského 11. obvodu takto vytápí místní školu od roku 2019.
V Paříži je 2600 kilometrů kanalizace, zdaleka ne všechny její úseky jsou ale vhodné pro instalaci tepelných výměníků. Takový úsek musí být dostatečně dlouhý, široký, bez zatáček a v blízkosti budovy, která bude teplo využívat, vyjmenovává nástrahy Balland.
Vedení francouzské metropole aktuálně prověřuje dalších 14 lokalit, kde by chtělo technologii využít. V současnosti se z obnovitelných zdrojů vyrábí sedm procent energie spotřebovávané v Paříži. Cíl pro rok 2030 je deset procent.
reklama