Pasivní domy v Praze? Za dva roky bude v Malešicích pasivní sídliště
Výstavba bude rozdělena do dvou etap, během kterých bude postaveno 110 pasivních bytů v nejvyšším energetickém standardu. Developer JRD svým projektem trochu předbíhá dobu. Ale opravdu jen trochu. V roce 2020 nastane ve stavitelství revoluce a všechny stavěné domy a byty budou muset být pasivní. Předepisuje to unijní legislativa.
Výkonný ředitel JRD Martin Svoboda říká, že inspirací pro Ecocity Malešice byla města jako Vautan-Freiburg nebo Solar City Linz-Pichling. Dalšími příklady může být Eco city – Hammarbg Sjostadt nebo EURO GATE Vídeň. Zatímco jinde tyto projekty finančně podporuje město, v Praze tomu tak nebylo. „Třeba je to dobře, musíme být o to efektivnější,“ hledá pozitiva Svoboda.
Lidé, větrejte!
Byty v tomto projektu mají mít stálý dostatek čerstvého vzduchu bez průvanu. Díky automatickému systému řízeného větrání nebudou v pokojích vysoké hladiny CO2 a lidé se tak nebudou cítit unavení. To je totiž nemoc mnoha starých staveb, které byly dodatečně vybaveny kvalitními a dobře těsnícími okny. Takový prostor bez řádného větrání se při pobytu lidí brzy zaplní vydýchaným CO2. Důsledky jsou únava, ztráta koncentrace nebo bolesti hlavy.
Podle doktorky Ivany Holcátové z Ústavu hygieny a epidemologie se málo větrá i ve školách a to je důvod, proč se žákům od třetí vyučovací hodiny snižuje pozornost. Když JRD prováděla měření ve škole ve Slivenci, již po 40 minutách zde evidovala nehygienické hodnoty CO2.
Nové byty si mají i poradit s vlhkostí, která je spojována s rozvojem plísní, bakterií a roztočů. Součástí větracího systému jsou i prachové filtry, které lze nahradit pylovými filtry a vytvořit ideální prostředí pro alergiky. Jak dodává Svoboda, ve starých domech s dřevěnými okny, která netěsnila dokonale, se dobře větralo a dobře žilo. Dnes si lidé nechají zateplit dům, ale pak nechtějí větrat, protože tím utíká i drahé teplo. Pro zdravé vnitřní prostředí je ale potřeba dostatek čerstvého vzduchu, shodují se odborníci.
Byty plné světla
Byty společnosti JRD budou mít okna vybavená izolačními trojskly, dům bude zabalen do mimořádně silné vrstvy izolace. Spolu s dalšími detaily má být dům na současné zvyklosti extrémně energeticky šetrný. Díky vzduchotechnice s rekuperací teplo neuniká ani při větrání. Okna s jižní orientací mají aktivní tepelnou bilanci, tedy zisky z tepla jsou větší než ztráty.
V létě je však potřeba se teplu bránit. Pomůže tomu předsazené konstrukce a elektronicky ovládané žaluzie. Společně s řízeným větráním a rekuperací by tedy měla být teplota ideální i v největších vedrech.
Důmyslných řešení je zde více: dešťová voda nebude odváděna do kanalizace, ale přirozeně se bude vsakovat do zeminy přes podzemní vsakovací koše, aby byl zachován přirozený koloběh vody. Pro vytápění domů a ohřev vody bylo zvoleno ekologické využití odpadního tepla z elektrárny. Nebudou chybět ani solární panely pro ohřev užitkové vody.
Kupující „vidí za roh“
Kupující jsou podle manažera pro oblast nemovitostí společnosti Deloitte Filipa Endala více energeticky uvědomělejší než dříve. Nevidí již jen pořizovací hodnotu bydlení, ale hledí i na provozní náklady. A ty nebývají v běžných bytech zrovna nízké. „České budovy jsou dnes ve špatném energetickém standardu, zdroje energie pochází z nestabilních regionů a znečišťují životní prostředí a navíc za ni platíme vysoké účty,“ podotýká Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy. Řešením je podle něj velká modernizace českého stavebnictví, která povede k masivní výstavbě pasivních budov.
„Pokud je bytový dům správně postaven, tak spotřeba tepla může být až o 60 % nižší,“ vysvětluje Petr Morávek, majitel firmy Atrea, která se zabývá rekuperací tepla a vzduchotechnikou. Díky vzrůstu zájmu o vzduchotechniku a rekuperaci prý za poslední dvě desetiletí cena těchto systémů výrazně klesla. Developer dodává, že byty v Ecocity Malešice ani nepotřebují běžný systém vytápění.
Zatímco domy ze 70. či 80. let minulého století většinou potřebovaly ročně více než 200 kWh tepla na m2, dnešní novostavba je zhruba na polovičních hodnotách. U pasivních domů se ale hovoří o číslech pod 15 kWh a v bytech Ecocity Malešice bude roční spotřeba energií 10,8 kWh/m2. „Když to přirovnám k autu, tak běžné auto má spotřebu 10 litrů na 100 km. My chystáme auto se spotřebou 1,5 litru,“ přibližuje Svoboda.
Eduard Babor, který se zabývá stavbou pasivních domů, ale říká, že je třeba do pasivního domu pořídit také úsporné elektrospotřebiče, které i přes vyšší pořizovací cenu budou dále snižovat spotřebu.
Není jen Ecocity
Podle údajů iniciativy Šance pro budovy v ČR zatím stojí kolem 400 pasivních rodinných domů, společnost JRD již má za sebou několik menších pasivních bytů. Nízkoenergetické bytovky staví například Sekyra, Skanska, X-lofts a další. Administrativní budovu v pasivním standardu teď má Intoza v Ostravě. V blízké budoucnosti se bude stavět pasivní dům pro seniory v Brně-Modřicích a pasivní bytový dům se chystá i v Českých Budějovicích.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
ceny - 9. 12. 2011 - jonášAsi to marketingově koncipujou jako Toyota svuj Prius .. bydlení pro snoby, aby se cítili dobře ;-) |