Pavlovec: Za hrozbu kolapsu v severních Čechách může Grégr
Podle Pavlovce hrozí kvůli zprovoznění Temelína a nutnému útlumu těžby přímo v severočeských těžebních společnostech ztráta osmi tisíc pracovních míst. Studie Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu uvádí číslo dva tisíce. "Jedinou řadicí pákou je jaderná elektrárna Temelín. Pokud by se spouštěla pomaleji, zůstal by delší čas na restrukturalizaci dolů," řekl tento týden generální ředitel MUS Antonín Koláček.
Podle Pavlovce se vláda v otázce Temelína rozhodovala podle podkladů Grégrova ministerstva, které obsahovaly velké množství účelových údajů a zcela negovaly možnost ztráty pracovních příležitostí. "K odlákání pozornosti od hrozícího sociálního kolapsu iniciovalo ministerstvo tzv. "exportní ofenzívu" ČEZ, kdy byly do té doby nevyužívané výrobní kapacity aktivovány pro exportní účely." ČEZ proto podle něj prodával elektřinu do zahraničí i s miliardovými ztrátami. "Hlavním cílem bylo uklidnění zaměstnanců v severočeském regionu," dodal Pavlovec.
V České republice bylo v loňském roce vytěženo více než 50,4 milionu tun hnědého uhlí. Citovaná studie přitom počítá s tím, že v důsledku spuštění jaderné elektrárny klesne odběr hnědého uhlí na úroveň 25 až 26 milionů tun ročně, což je propad více než tří milionů tun. Podle Koláčka lze očekávat rychlý útlum těžby až o 19 milionů tun. "Jediným řešením je urychlená integrace MUS, Sokolovské uhelné a Severočeských dolů," dodal Koláček.
reklama