https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pestitelu-vinne-revy-na-jihu-moravy-je-mene-plocha-vinic-rostla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pěstitelů vinné révy na jihu Moravy je méně, plocha vinic ale rostla

20.2.2021 00:32 | BRNO (ČTK)
Nejvíce zastoupenými odrůdami je Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Frankovka.
Nejvíce zastoupenými odrůdami je Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Frankovka.
V Jihomoravském kraji za pět let ubylo pěstitelů vinné révy, rozloha vinohradů se ale zvětšila. Téměř polovina vinic v kraji jsou vinice staré od 10 do 29 let, tedy v plné plodnosti. Nejvíce zastoupenými odrůdami je Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Frankovka. Zjistil to Český statistický úřad (ČSÚ) při rozsáhlém průzkumu mezi pěstiteli vinné révy, kteří byli loni v červenci evidovaní v Registru vinic. Výsledky průzkumu, který se koná jednou za pět let, zveřejnilo brněnské pracoviště ČSÚ.
 

Vinice v České republice podle statistiků zaujímají plochu 18 100 hektarů, z toho 17 000 hektarů, tedy 93,7 procenta je na území Jihomoravského kraje. Stejně tak ze 16 541 pěstitelů v registru jich 15 972 spadalo na jižní Moravu.

Ve srovnání s rokem 2015 se počet pěstitelů révy v celém Česku snížil o 1675, tedy o 9,2 procenta. Rozloha vinic se za pět let rozšířila o 411 hektarů, to je o 2,3 procenta. Stejně se situace vyvíjela i na jihu Moravy, kde za pět let ubylo 1647, tedy 9,3 procenta pěstitelů a rozloha vinic se zvýšila o 268 hektarů, o 1,6 procenta.

Téměř polovina, 48,4 procenta, vinic na jihu Moravy byla vysazena před 10 až 29 lety, a jde tak o vinice v plné plodnosti. Výsadby starší 30 let tvoří 29,5 procenta, výsadby staré od tří do 9 let pak 15,3 procenta a nové výsadby do dvou let tvoří 6,8 procenta.

Většina vinic v kraji, celkově 60,3 procenta, jsou bílé odrůdy révy vinné, které rostou na 10 300 hektarech. Z nich zabírá největší plochu Veltlínské zelené vysazené na 15,7 procentech plochy s bílými odrůdami a Müller Thurgau vysazený na 12,1 procenta plochy s bílými odrůdami.

Vinice s modrými odrůdami rostou na 4800 hektarech v kraji, z toho na 20,9 procentech roste odrůda Frankovka a na 19 procentech Svatovavřinecké.

Evropská unie povoluje od roku 2016 zvyšování rozlohy tuzemských moštových vinic, jejichž hrozny slouží pro výrobu vína, o jedno procento. Vinaři, kteří povolení v konkrétním roce dostanou, jej nemusí využít v roce získání povolení, ale mohou výsadbu rozložit až do tří let. Výsadbu vinic sleduje a povoluje Ústřední kontrolní a zkušebního ústav zemědělský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist