https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pisek-pripravuje-projekt-vystavby-zarizeni-pro-energeticke-vyuziti-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu

10.1.2023 00:15 | PÍSEK (ČTK)
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Ročně by mělo zpracovat 50 000 tun odpadu z města i okolních obcí, s nimiž Písek bude v tomto směru spolupracovat. ČTK to řekl písecký starosta Michal Čapek (ANO).
 

Podle něj má ZEVO další velký přínos v tom, že město přestane být ve vytápění závislé na fosilních palivech. "Nejde jen o nakládání s odpady. Jedná se i o energetickou budoucnost. Protože nastane otázka, co budeme dále v teplárně spalovat? Protože si musíme uvědomit, že s uhlím budeme muset skončit a cena štěpky stoupá. Na jednu stranu vykopáváme uhlí a na druhou stranu do země zakopáváme energeticky využitelné materiály jako odpad," uvedl Čapek.

Nepředpokládá, že obyvatelé nebo firmy budou produkovat méně odpadu, než je tomu v současnosti. Už nyní se podle odborníků zdá, že v Písku se lidé dostali na nejvyšší možnou úroveň třídění a na člověka ve městě ročně připadá necelých 144 kg směsného odpadu.

Podle jednatele městské společnosti ZEVO Jakuba Šimoníka nebude mít zařízení na energetické využití odpadu žádné negativní dopady na ekologii. "Pro nově budovaná zařízení tohoto druhu jsou stanoveny velmi přísné limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší, přísnější než například pro teplárny," uvedl.

Město zatím projekt připravuje. Podle Čapka rozhodne hlavně to, zda bude dotační program, který by ZEVO podporoval. "Není totiž ve finančních možnostech města zařízení za zhruba dvě miliardy korun postavit ze svého," uvedl.

Zařízení pro energetické využití odpadu chtějí vybudovat i v Českých Budějovicích a v Táboře. Písecký starosta je přesvědčený, že tyto tři plánované projekty si v Jihočeském kraji nebudou konkurovat. "Myslím si, že kapacitně je to pro region a všechna tři zařízení únosné," řekl Čapek. Dodal, že Písek plánuje zpracovávat odpad z okolí. Jde například o nedaleké Strakonice. "Zájem o to vozit odpad do tohoto zařízení mají i další města z okolí jako Vodňany, Blatná, Milevsko či Týn nad Vltavou,“ dodal starosta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.1.2023 05:29
Jak to tak vypadá, do 15 let nebude v ČR dost zbytkového odpadu (po vytřídění všech využitelných složek) pro všechna plánovaná ZEVO.
Stejně, jako se do roku 2030 ukáže, že nemáme dost biomasy na krmení všech možných vznikajícících výtopen na biomasu.
A do toho inciativa občanů, kteří přecházejí houfně na tepelná čerpadla.
Ano, trh se láme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2023 11:23 Reaguje na Katka Pazderů
Obávám se, že odpadů bude pořád více a o recyklacích se víc mluví, než dělá. Skládkování má jednu výhodu. V plastech je uložen fosilní uhlík, což je dnes velmi žádané a je to rezervoár materiálů, které můžou příští generace využít, až bude těžba surovin ze země problémová.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.1.2023 10:01
Pan starosta se mýlí, ZEVO pro tak malou oblast se nevyplatí. Ano, smysluplné by bylo postavit jedno ZEVO pro Jihočeský kraj.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.1.2023 18:50 Reaguje na Vladimír Hošek
No 50 tisíc tun je už docela dost na teplo a eletriku. A bude jejich odpadu přibývat. Brno spaluje asi 250 tisíc tun a rozšiřuje spalovnu.
Odpovědět
ZK

Zan K.

10.1.2023 22:12
Že se dřive nic nedělo? Podívejta na https://www.youtube.com/watch?v=g6E44oLDq44
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist