https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/platforma-zruseno-dalsi-rozhodnuti-o-pruzkumu-mist-pro-uloziste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Platforma: Zrušeno další rozhodnutí o průzkumu míst pro úložiště

3.10.2018 00:15 (ČTK)
Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí státu o platnosti průzkumného území pro vyhledávání místa hlubinného úložiště jaderného odpadu. / Ilustrační foto
Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí státu o platnosti průzkumného území pro vyhledávání místa hlubinného úložiště jaderného odpadu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí státu o platnosti průzkumného území pro vyhledávání místa hlubinného úložiště jaderného odpadu, tentokrát v lokalitě Čertovka na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje. Včera to sdělili zástupci Platformy proti hlubinnému úložišti. Obce a spolky v platformě postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují.
 

Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží kabinetu návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku. Do stejného termínu mají ministři obdržet také informaci o dalším postupu prací k výběru dvou kandidátních lokalit v roce 2022. Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák letos v dubnu uvedl, že předpokládá, že správa předloží vládě návrh čtyř míst v listopadu nebo prosinci.

Platforma dnes uvedla, že SÚRAO hodlá pro výběr lokalit použít výsledky geologických prací, které byly získány na průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud. "To citelně zpochybňuje právní korektnost celého výběru," uvedli včera její zástupci. Slovák už dříve řekl, že s daty, jež správa úložišť z lokalit získala, pracovat může.

Aktuální rozhodnutí soudu označuje platforma za pátý úspěch obcí a spolků v dané záležitosti, když jiné senáty téhož soudu zrušily už dříve platnost průzkumných území ve čtyřech dalších lokalitách. Žalobu týkající se území Čihadlo na Jindřichohradecku naopak v zimě jiný senát Městského soudu v Praze zamítl.

"V případě poslední lokality Hrádek na Jihlavsku její obyvatelé na verdikt soudu zatím čekají. Celkem žaloby proti rozhodnutí ministra životního prostředí podalo 18 obcí a šest spolků," dodali včera zástupci platformy. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 31 obcí a měst a 14 spolků.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka, Hrádek, Čihadlo, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Finální místo pro úložiště má být vybráno v roce 2025.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist