https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-osetrila-injektazi-specialnich-pripravku-ke-korenum-devet-stoletych-stromu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň ošetřila injektáží speciálních přípravků ke kořenům devět stoletých stromů

19.10.2024 00:19 | PLZEŇ (ČTK)
Postup si město na jaře vyzkoušelo u dubu před Západočeským muzeem.
Postup si město na jaře vyzkoušelo u dubu před Západočeským muzeem.
Foto | Vachovec1 / Wikimedia Commons
Plzeň nechala na podzim ošetřit injektáží speciálních přípravků ke kořenům dalších devět více než stoletých stromů. Postup si město na jaře vyzkoušelo u dubu před Západočeským muzeem a výsledky jsou už patrné. Aplikace plně organické směsi pomáhá zlepšit odolnost dřevin vůči škůdcům a chorobám, zlepšuje jejich kondici a vyživuje je. Ošetření jednoho stromu vyjde zhruba na 50 000 korun a město chce v projektu u vybraných dřevin pokračovat, řekl ČTK primátorův náměstek pro životní prostředí a dopravu Aleš Tolar (STAN).
 
"Půdní injektáž u muzea se osvědčila, dub prosperuje. Už teď je to patrné. A právě na základě kladného výsledku jsme přistoupili k ošetření dalších stromů," řekl Tolar. Správci městské zeleně vybrali devět stromů, které jsou z pohledu ekologické stability města nepostradatelné. Výživové injekce dostal červený buk lesní v Lochotínském parku, jasan ztepilý ve vnitrobloku Sladkovského a Guldenerovy ulice na Slovanech, tři duby letní na náměstí Míru, dvě lípy v Habrmanově parku, mohutná líska turecká a habr obecný v Horníčkově zahradě.

V dubnu dostal půdní injekce živin a mikroorganismů 110 let starý dub před muzeem. Směs zhruba 30 složek vpravila odborná firma do země kolem kmene zařízením podobným sbíječce. "Používáme směs, která je speciálně mixovaná pro ten daný druh dřeviny. V tomto případě jsme použili směs, která má větší podíl živin, protože předpokládáme, že je bude mít strom vyčerpané. Kromě toho tam dáváme mykorhizní houby a bakterie, které by měly s kořenovým systémem navázat symbiotický vztah a pomoci mu lépe se vyrovnávat se stresujícími podmínkami," řekl na jaře ČTK Michal Hausenblas z firmy Groown.

Ve směsi je také velké množství speciálně připraveného dřevěného uhlí, které umí absorbovat větší množství vody, takže ji déle udrží pro strom. Drcené porézní minerály ve směsi udržují půdu provzdušněnou, což usnadní růst drobnějších výživových kořenů. Celou směs pak odborníci zalili organickým vermikompostovým výluhem, který je pro strom rychlým zdrojem přírodních živin.

Město dá podle Tolara ošetřit i další vybrané významné stromy, kterým speciální výživa pomůže. "Plus se musí ozdravná kůra k už ošetřeným stromům jednou za několik let opakovat," dodal.

Kromě péče o již rostoucí stromy město letos poprvé také darovalo dřeviny občanům. Lidé si mohli požádat o strom, který vysadí na svůj pozemek. "Rozdáme jich přes 130, vyčlenili jsme na to milion korun, díky soutěži na dodavatele nakonec bude celková cena nižší, kolem 600.000 korun. Zájemci si mohli vybrat jeden až tři stromy z katalogu a museli se zavázat, že o ně budou řádně pečovat. Nejčastěji jsou zastoupeny břízy, jinany, platany, duby i některé ovocné stromy. Určitě to není naposledy, kdy město podobným způsobem stromy lidem rozdávavá," dodal Tolar.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Josef Střítecký

19.10.2024 08:49
Pokud Plzeň považuje pořízení stromku, a jeho následné předání lidem za 4600 Kč za kus, za dobrou investici, tak je na tom opravdu dobře. Dodám Plzeňákům 400 stromků po 12 Kč za kus.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

19.10.2024 09:02 Reaguje na Josef Střítecký
A potom je můžete chodit každý rok hnojit za 50 000Kč/kus.To hnojili asi extra vybíraným guánem z Chile, které přivezl speciální kurýr letecky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist