Plzeň poprvé podpoří zelenou střechu na soukromém panelovém domě
Zelené střechy, kde lze i trávit volný čas, jsou zatím v ČR raritou. V Plzni půjde o první takovou střechu na panelovém domě, který je 100 metrů dlouhý a 55 let starý. Obyvatelé, jejichž společenství si na střešní parčík vzalo úvěr, tam budou relaxovat. Zelené střechy zadržují dešťovou vodu a omezují její odtok, ochlazují a zlepšují mikroklima a snižují prašnost.
"Je až neuvěřitelné, že se na tom dohodly čtyři vchody. Našli jsme cestu podpory přes fond životního prostředí města. Zaplatíme hlavně zeleň," řekl Vozobule. Podle něj by to mohlo povzbudit další privátní projekty, které také mohou získat dotaci. Její výše ale záleží na objemu financí ve fondu naplňovaném ze správních poplatků a pokut.
Peníze na tyto projekty dává také plzeňský nadační fond Zelený poklad, loni 300.000 Kč na zelenou střechu areálu TJ Slavoj, takzvané Masny, poblíž centra. "Budeme se snažit kombinovat typy financování, protože tyto věci chceme podporovat nejen na městských stavbách," uvedl Vozobule. Nadační fond, který dotuje neziskové organizace, školy a školky, už podpořil dešťovou zahradu mateřské školy v Resslově ulici a malou zelenou střechu na škole v Černicích.
Další zelenou střechu vybuduje město na 4. základní škole. Dále vzniknou na všech připravovaných parkovacích domech. Největším projektem, ojedinělým i v rámci ČR, bude nové tramvajové depo na Slovanech, kde má být zelená střecha na 16.000 metrech čtverečních. "To by byl pro okolí typově ideální projekt. Nejen, že provoz bude z drtivé většiny zastřešený a nebude hlučný, ale bude na něj lepší pohled a zároveň nebude přehřívat okolí, tak jako jiné průmyslové areály ve městě," řekl náměstek. Nové investice města budou vždy zelenou střechu navrhovat. Pokud tam nebude, musí podle náměstka městský investor vždy zdůvodnit, proč to nešlo.
Zelené střechy už jsou v Plzni také v areálu fakultní nemocnice na onkologickém pavilonu a na parkovacím domě.
reklama