https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-louce-u-olomouce-pobiha-bezprizorni-ptak-nandu-mesto-a-zoo-chystaji-jeho-odchyt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po louce u Olomouce pobíhá bezprizorní pták nandu, město a zoo chystají jeho odchyt

1.6.2023 19:41 | OLOMOUC (ČTK)
Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a nikdo se k němu nehlásí. Nandu pampový se mezitím stal častým tématem debat místních obyvatel, z nichž někteří exotického opeřence za obcí spatřili. "Žádáme majitele, aby se přihlásil na linku 158," řekla ČTK policejní mluvčí Petra Vaňharová. Olomoucká radnice ve spolupráci s odborníky ze zoo chystá odchyt zvířete.
 

Nandu na louce za obcí překvapil na procházce už několik obyvatel Chomoutova. "Nebezpečný mi nepřijde. Vždy se ode mě vzdaloval na bezpečnou vzdálenost zhruba 30 metrů," uvedl na sociálních sítích obyvatel obce. Lidé na ptáka upozornili policii, která začala pátrat po jeho majiteli. Místní spekulují o tom, že nandu nebyl řádně registrován a majitel se k němu nyní nemá, jelikož mu za to hrozí pokuta.

Vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka ČTK řekl, že město se ve spolupráci s odborníky ze zoologické zahrady na Svatém Kopečku pokusí ptáka opatrně odchytnout. Pokud by nastaly se splašeným zvířetem problémy, tak připadá v úvahu jeho okamžitý odstřel. "Kdyby totiž vběhl do nedaleké zástavby, tak by mohla vzniknout velmi nepříjemná situace," upozornil Loyka. Majitel nandua měl podle Loyky několik dní na to, aby se ke svému svěřenci přihlásil, avšak neučinil tak.

Mluvčí svatokopecké zoo Iveta Gronská ČTK řekla, že nandu je velmi plaché zvíře a jeho odchyt ve volné přírodě je i pro odborníky náročný. "Nelze nikdy zaručit, že pštros při odchytu nebude zraněn nebo neuteče pryč," upozornila. Zoo se už ozval registrovaný chovatel pštrosů, který je připravený pomoci ustájením tohoto jedince na své farmě.

Nandu pampový je nelétavý pták podobný pštrosovi, samci mohou vážit až 40 kilogramů. Opeřenec, který se dožívá 15 a více let, dokáže velmi rychle běhat. Podle odborníků je to poměrně inteligentní pták. Nandu pampový žije ve stepích a savanách Argentiny, severovýchodní Brazílie a Bolívie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.6.2023 20:07
A bez dozoru?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.6.2023 20:18
Na fotu je pštros, ten dokáže být nebezpečný svými kopy, ale ten je o několik váhových kategorií nad emákem. Toho se není třeba obávat, ani požadovat rychlé ukončení jeho výskytu. Spíše bych mu sehnal partnera, a měli bychom další hnízdící druh v čr:-) Mnohem nebzpečnější je větší pes, který se majiteli zaběhne.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.6.2023 20:44 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně. V Německu už řadu let žije populace nanduů a v pohodě se množí. Tak proč bychom nemohli mít v naší přírodě velkého ptáka když jsme vlastní péčí jiného velkého ptáka zvaného drop prakticky vyhubili.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.6.2023 20:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na tom je vidět, jak se máme dobře, když nás "trápí" takové capiny (přetřásané nejen v hospodě, ale i v mediích).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.6.2023 13:38
Tak už ho chytli. Škoda. Hezky by se vyjímal v naší přírodě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist