https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-orkanu-kyrill-vysadili-lesy-cr-20-milionu-novych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po orkánu Kyrill vysadili Lesy ČR 20 milionů nových stromů

19.1.2017 14:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Polom na Nových Hradech v roce 2007.
Polom na Nových Hradech v roce 2007.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Orkán Kyrill před deseti lety poškodil 8,84 milionů metrů krychlových dříví v českých lesích, z toho šest milionů v lesích, které spravuje státní podnik Lesy České republiky. Šlo o největší živelnou kalamitu v historii podniku, tedy od roku 1992. Všechna místa jsou dnes zalesněná, rostou na nich nové lesy. Informovala o tom tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
 

Nejvíce bylo postiženo Novohradsko v jižních Čechách, ale také Karlovarsko, Plzeňsko a Trutnovsko na východě Čech. „Rychlosti větru přes 200 kilometrů v hodině nemohl odolat žádný vzrostlý les. Smrky se nevyvrátily, ale zlomily, stejně jako buky nebo duby, nejpevnější dřeviny,“ vzpomíná výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

A dodává, že do půl roku bylo veškeré kalamitní dříví ze státních lesů odklizeno. Jak ukládá lesní zákon, toto dřevo bylo zpracováno přednostně, a to zejména za použití harvestorů. „Byla to první kalamita tohoto rozsahu u nás, kde došlo k masivnímu nasazení této techniky. Jen díky ní se podařilo většinu kalamitního dříví zpracovat v krátkém čase. Obdobné kalamity se ještě v 80. letech minulého století zpracovávaly až několik let,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.Nové Hrady v roce 2014.
Nové Hrady v roce 2014.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR

K navýšení objemu těžby ale nedošlo, kalamitní dříví spojené s orkánem Kyrill představovalo 55 procent obvyklé roční těžby. „Kromě jiného se úspěšně otestovaly také nové technologie skladování dříví pod závlahou či vakuové balení dříví,“ dodal Daniel Szórád.

Zalesňování holých míst začalo hned na jaře 2007. Menší poškozené plochy se obnovily přirozeně, na zbývající bylo v roce 2007 vysazeno 20 milionů sazenic lesních dřevin, tedy přibližně třetina všech, jimiž podnik ročně zalesňoval. Došlo také k druhotnému množení kůrovců, jako po každé kalamitě podobného rozsahu. „V roce 2008 jsme zpracovali necelý milion metrů krychlových napadeného dříví,“ dodal Václav Lidický. Lesy České republiky během deseti let kromě obnovy státních lesů také opravily stovky lesních cest, po nichž odvozní soupravy nákladních automobilů opakovaně převážely dříví.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist