Pod fotovoltaickými panely začala firma v Litomyšli zkušebně pěstovat maliny
Myšlenka na takzvanou agrovoltaiku vzešla z potřeby zastínit některé rostliny před palčivým sluncem, zároveň by clona mohla vyrábět energii potřebnou pro čerpadla na zalévání. Kromě panelů od slovenské firmy Agora, které propouštějí 40 procent světla bylo nutné sehnat speciální nosnou konstrukci. Od producenta v Německu byla příliš drahá, proto se Brýdl rozhodl vyvinout vlastní a také ji ve společném podniku firem bragen, kde má Brýdl podíl, a Metal Trade Comax začal vyrábět. Kromě agrovoltaických instalací nabízí i konstrukce pro běžné pozemní fotovoltaické elektrárny.
Školky Litomyšl testují agrovoltaické hospodaření ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským. Výsledkem je metodika na pěstování malin a sledování a optimalizace závlahy a živin. "Nejsou to klasické elektrárny, ale 50 procent tvoří pěstitelská činnost a 50 procent výroba energie. Musí to být vyvážené, když se bude víc tlačit na produkci elektřiny, dole nic neporoste," uvedl Brýdl.
Firma provozuje i menší klasickou pozemní fotovoltaickou elektrárnu, proud používá na zavlažování a čerpání vody. Přebytky energie by v budoucnu chtěla dodávat přímo místní továrně Saint-Gobain Adfors CZ, která vyrábí stavební materiály.
Přečtěte si také |
České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaikyPřekážkou agrovoltaického hospodaření je zatím legislativa. Dosud povolovala využívání panelů pouze v trvalých porostech, hlavně v sadech či chmelnicích. V budoucnu by ale měla zahrnout i další plodiny včetně zeleniny, produkci by tak bylo možné dotovat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Aleš Nebáznivý
18.6.2024 07:30Břetislav Machaček
19.6.2024 09:58 Reaguje na Aleš Nebáznivýtak nadletí nad pole s panely a hurá do oblak. A pak že nemají na
proudění vzduchu vliv. Totéž větrníky, kterým se zase vyhýbá kvůli
víření vzduchu v jejich okolí. Taky prý nemají na proudění vzduchu
vliv, ale pokud ubírají větru sílu větrolamy, tak větrníky mu tu
sílu neubírají? Energie vyrobená větrníky je odebrána větru a pak
mu zákonitě chybí pro jeho vliv na počasí.
Břetislav Machaček
19.6.2024 09:51maliny, tak jde přece hlavně o to, že bez malin by panely na poli nikdo
nepovolil. Takže tam mohou růst klidně i kopřivy a vyplatí se to taky.