https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ceske-zemedelstvi-je-o-krok-bliz-k-energeticke-revoluci-poslanci-schvalili-uzakoneni-agrovoltaiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky

3.5.2024 16:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
 
Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Kombinace pěstování plodin a výroby elektrické energie prostřednictvím fotovoltaických panelů je pro zemědělce doslova revoluční. Solární panely umístěné například v sadech nebo na vinicích totiž chrání plodiny před příliš silným letním sluncem, krupobitím i třeba neočekávanými mrazíky, které mohou úrodu ohrozit.

„Extrémní projevy počasí jsou s postupující klimatickou změnou stále častější. Kromě ochrany plodin před nepřízni počasí pak agrovoltaika představuje pro zemědělce zajímavý způsob snížení nákladů na energie a posílení energetické soběstačnosti, protože souběh energetické a zemědělské produkce jim umožní pokrýt část vlastních energetických potřeb,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Dvojí využití půdy pro zemědělství a fotovoltaiku je využíváno v řadě zemí EU, v USA i v Číně. Agrivoltaika navíc pomáhá i bojovat se samotnou změnou klimatu, jejíž projevy budou stále častěji ohrožovat úrodu českých farmářů, sadařů, zelinářů nebo vinařů. Instalace fotovoltaických panelů v jinak nevyužitelném prostoru kolem zemědělských plodin má totiž velký potenciál v produkci bezemisní energie. Pro představu, využití pouhého 0,5 % zemědělské půdy v Česku k souběžné produkci solární energie a zemědělských plodin by podle odhadů Svazu moderní energetiky vedlo k výrobě zhruba 15 terawatthodin čisté energie ročně.

Kromě příležitosti pro zemědělce otevírá agrovoltaika i obecně dveře šetrné výstavbě pozemních solárních elektráren. „Chceme-li skutečně dekarbonizovat českou ekonomiku a připravit se na elektrifikaci odvětví jako jsou mobilita či třeba ocelářství, budeme muset stavět velké solární a větrné parky. Agrovoltaika umožňuje alespoň část těchto výroben stavět na půdě tak, aby pod nebo mezi panely probíhala zemědělská činnost,“ říká ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Abychom v Česku mohli agrovoltaiku využít skutečně efektivně bude však zapotřebí povolit i výstavbu vertikálních panelů, které jsou v zahraničí velice rozšířené, avšak česká legislativa s nimi prozatím bohužel nepočítá.

„Agrovoltaika je velmi efektivní nástroj moderního zemědělství i moderní energetiky. S pokračující klimatickou změnou roste její důležitost. Viděli jsme v Evropě velké množství agrovoltaických projektů, které již dnes pomáhají zemědělcům vytvořit lepší podmínky pro pěstování plodin. Jsme moc rádi, že bude agrovoltaika nyní uzákoněna v České republice, která se tím zařadí po bok Francie, první země s regulérní legislativou. Agrovoltaické systémy umožňují zvýšit efektivitu využití dané plochy, dokážeme díky ní ochránit zemědělské plodiny a vyrábět elektřinu ze slunce,“ říká Jiří Bím, vedoucí sekce agrovoltaiky v Solární asociaci.

„Agrovoltaika je jednou z velmi perspektivních oblastí nové energetiky, která se rychle a velmi dobře osvědčuje. Dokáže řešit energetické i environmentální výzvy, proto je dobrou zprávou, že čeští zákonodárci schválili novelu, která otevírá cestu k jejímu masivnějšímu rozvoji. Skupina SOLEK má zkušenosti s touto technologií ze zahraničí, připravujeme projekty například ve Francii a zajímavý potenciál vidíme i v českých podmínkách. Agrovoltaika pomáhá ekonomicky zemědělským regionům a zároveň snižuje naši závislost na fosilních palivech,” uvedl Zdeněk Sobotka, majitel společnosti SOLEK Holding, která podniká v oblasti obnovitelných zdrojů v Evropě a Latinské Americe.

„Agrovoltaika představuje příležitost pro hledání rovnocenného vztahu mezi moderní energetikou a tradičním zemědělstvím. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou to od sebe velmi vzdálené světy, mají si rozhodně co nabídnout a věřím, že hned poté, co novela vstoupí v platnost, řada hospodářů začne vedle zemědělských plodin sklízet i levnou a bezuhlíkovou energii vyrobenou přímo v areálech svých farem. Novela v neposlední řadě znamená i velkou příležitost pro české výrobce konstrukci pro ukotvení solárních panelů. Evropský trh momentálně konstrukcemi zásobuje hlavně Polsko a Čína, a česká verze agrovoltaiky nyní pomůže Evropě ukázat i kvalitu a inovativnost českých výrobců,“ říká Tomáš Brýdl, společník firmy Bragen, která patří mezi pilotní společnosti zabývající se přípravou na agrivoltaiku v Česku. Bragen již dnes provozuje testovací instalaci u Litomyšle.

Celoevropský potenciál pro výrobu elektřiny v zemědělství je navíc obrovský. Podle propočtů vědců z univerzity v dánském Aarhusu by evropské agrivoltaické instalace mohly mít výkon až 51 terawatt a vyrobit 71 500 terawatthodin energie ročně.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2024 17:50
"Agrivoltaika navíc pomáhá i bojovat se samotnou změnou klimatu, jejíž projevy budou stále častěji ohrožovat úrodu českých farmářů, sadařů, zelinářů nebo vinařů"...

Toto by mohlo a mělo být řádně rozvedeno, jinak to lze považovat za blábol, který má zamotat šišku aktivistům. Nic proti solárům v poušti či ve městech. Dokud nebudou panely tak vysoko, aby pod nimi mohla projet mechanizace, budou to jen propagandistické materiály biznismenů. Nebo ve výši stávajích projektů (nízko nad zemí), ale leda snad pro bylinkáře a pod. živnosti. Stěží pro masové rozšíření, byť AI dovede vytvořit poutavá ilustrační fota.

Prioritou státu by měla být ochrana půdy a rozvoj jádra.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.5.2024 19:00 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.5.2024 19:01
Že by se někdo začal poučovat ve světě, co ?
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

6.5.2024 08:06 Reaguje na smějící se bestie
Nevím kde ve světě. Stejně, když je potřeba větší odběr proudu, tedy zima tak nefungují, max. nejnišší výkon. Je to jen loupež zemědělské půdy a zneuctění práce našich předků. Jednou bude hlad, až nás někdo odstřihne od jídla dováženého. Najíme se betonu. To je trestné, nemyslet na budocí pokolení. Možná řeknete, že máme větší výnosy, ale bez chemie to nejde.Nedávno jeden profesor řekl, že dnes má cukrovka mnohem větší váhu a tím ji zpracovává méně cukrovaru, nemusí být tolik polí na cukrovku. Vspomněl jsem si, když jsem si dával do čaje tři lžičky cukru byl dost sladký, dnes tři a je stále hořký. Tak nás ty soláry opravdu zachrání. Co bude až doslouží, nebo co když se některý poškodí? Co bude. Ekologická katastrofa? Kolik bude stát likvidace starých solárů?
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.5.2024 20:44
To bude neuvěřitelná krása. Krajina zastavěná nějakými panely a pod nimi krásně zelené zemědělské plodiny, nebo ovocné sady. ? No to bude skvělé místo pro život, a to teplíčko v okolí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.5.2024 06:52 Reaguje na Milan Milan
Viděl někdo z navrhovatelů, jak široký a vysoký je 10radličný pluh nebo postřikovač? To není koňské spřežení. nebo to prosazují právě proto?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.5.2024 19:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Navíc pro mnohé rostliny je v našich podmínkách slunce tak
tak. To mají prosperovat ve stínu a zavlažovány budou pouze
v místě okapu a pod zbytkem panelu bude sucho?
Agrovoltaika je obezlička, jak zlegalizovat zastavění polí
fotovoltaikou, která bude zisková a na zemědělské produkci
nebude záležet. Klidně může uschnout, nebo být zaorána,
protože základem bude zisk z výroby elektřiny. Takže se
tam nakonec ani nemusí orat a postřikovat mimo postřiků
proti jakékoliv vegetaci.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

6.5.2024 08:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu a naše děti se mohou jednou pást. Proč musíme vyrábět tolik elektřiny, když naše elektrárny prodávají do zahraničí a vlastně máme nadbytek elektřiny a platíme jí nejdráž. Na další generace nikdo nemyslí, jen když se pár nenažranců obohatí, pak lidem vrátí ony fotovoltajky a postarejte se o eko likvidaci.... Promiňte, moc jsem se rozepsal, ale máte moc krutou pravdu. S potravinama budem čímdál víc závislí a co bude pak?
Odpovědět
FL

František Lupač

5.5.2024 12:08
Co mi chybí, je názor nějakého středního zemědělce, kterému jde primárně o zemědělství. Zároveň nezaznělo, zda bude vyžadován souhlas vlastníka pozemku. Pokud ne, tak je to celé špatně.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

6.5.2024 08:14 Reaguje na František Lupač
Přez dotace ho dáte. Jsou zde páky jak dostat lidi na kolena.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist