https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podil-slepic-chovanych-v-klecich-klesa-nyni-jich-jsou-zhruba-tri-ctvrtiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podíl slepic chovaných v klecích klesá, nyní jich jsou zhruba tři čtvrtiny

6.5.2021 01:39 | PRAHA (ČTK)
Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu.
Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Zákazu klecového chovu slepic od roku 2027 se řada velkých i malých chovatelů přizpůsobuje už nyní. Vliv na to má i rozhodnutí obchodních řetězců omezit prodej vajec z těchto chovů. Drůbežáři tak přechází k alternativním systémům, především k volnému ustájení ve voliérách, a podíl slepic chovaných v klecích klesá. V současnosti jde přibližně o tři čtvrtiny slepic v rámci registrovaných chovů, uvedla Martina Lichovníková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
 
Drůbežáři podle ní nemají moc na výběr. Pokud budou chtít na trh uvádět vejce přes obchodní řetězce, musí technologie vyměnit. Někteří svou činnost ukončují úplně. Tato změna už teď vede ke zdražení vajec. V některých obchodních řetězcích levná vejce z klecí nejsou k dostání. "Pokud obchodní řetězce avizovaly, ovšem nezávazně, že vejce z klecí nebudou prodávat, neměly by čistě teoreticky fungovat ani zvýšené dovozy levných vajec. Zakázat dovoz vajec z klecí například z Polska nemůžeme, protože je to porušení pravidel jednotného trhu EU," sdělila Lichovníková. Dodala, že do budoucna lze spíše očekávat mírné snížení spotřeby vajec a zvýšení produkce v domácích hospodářstvích.

Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. Zatímco v roce 2006 skončila Česká republika v rámci Evropské unie mezi zeměmi, kde konzumenti měli jen malé povědomí o podmínkách chovu a ani je to nezajímalo, o devět let později se umístila mezi třemi zeměmi, ve kterých se zájem konzumentů zvýšil nejvíce. Přesto téměř polovina respondentů odpověděla, že není připravena platit vyšší cenu za produkty z welfare chovů. "V roce 2019 jsme provedli na univerzitě dotazníkové šetření a z výsledků vyplývá, že 48 procent respondentů při nákupu vajec zohledňuje především cenu a jen 36 procent způsob chovu," doplnila Lichovníková.

Welfare chovy mají několik měřitelných ukazatelů, jedno z kritérií hodnocení se týká možnosti projevovat přirozené chování. Nutriční kvalita vajec může být ovlivněna výživou, ale mezi technologiemi chovu v ní není rozdíl. "V alternativních technologiích může být vyšší výskyt nestandardních vajec, především znečištěných, což ale lze kvalitním managementem řešit. Ovšem zkušenosti našich chovatelů s volným ustájením jsou velmi omezené vzhledem k dlouhé tradici chovu nosnic v klecích," popsala vědkyně. Vejce se v České republice produkují v zemědělském sektoru i v domácích hospodářstvích. Bez dovozu a vývozu se soběstačnost ve spotřebě pohybuje na zhruba 86 procentech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

7.5.2021 06:02
Jsou lidé ( například jako já ), kteří kupují hlavně vejce z klecových chovů. Jednak z důvodu nejlepší hygieny při produkci, mimochodem v klecích jsou slepice stresovány méně než v halách ( slepice není od přírody přizpůsobena žít v tisícihlavém stádě, úhyn je prokazatelně nižší než v halách, kontrola zdravotního stavu slepic v kleci je jednodušší než ve velké hale. A to už vůbec nemluvím o "biovajíčkách" z domácího chovu, tam takové věci jako vyrovnaná výživa a hygiena výroba vajíček je na velmi pochybné úrovni. Ale to neznamená, že chci lidi přesvědčit, aby kupovali vajíčka od slepic z klecí. Je to každého svobodná volba. Možná je třeba si zjistit objektivní informace, jaké jsou vlastně výhody "bio chovů" a podobně.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.5.2021 23:57 Reaguje na Václav Hellebrand
Mame 15 slepic a kohouta.Od kvetna do září jsou v travnate ohrade cca 250m2, po zbytek roku v zahrade 2000m2.Slepice jsou 1r až 3-leté.Problém je ekonomika chovu -nejstarší slepice od krmení odhání ty mladší a pokud chcete aby se nažraly všechny musíte dát krmení přebytek.Ke snášení si vyberou max 2až 3kukaně a o ně se přetlačují -vysledkem je občas rozbité vejce,při dešti jsou vejce znečištěná blátem, na vejce také chodí kuna, když má mladé tak je úbytek citelny.Vejce mají výrazně oranžovou barvu a vajíčkovatější chut.
40 vajec týdně prodám(á 5Kc),30 spotrebujeme.Ti, kteří od nás vejce berou si je chválí.Myslím, že naše slepice jsou štastne a spokojene a na kvalite je to znat.Vyrábět takhle vejce ve velkém je nesmysl.20 slepic v ohrade 5x5m zdupane a bez porostu je také "domácí chov" ale vejce od nich bych nechtel.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.5.2021 12:43
Mně na klecových chovech vadí, že si tam slepice nemůže ani roztáhnout křídla a musí stát na kovových drátech. Proto považuji halové chovy za menší zlo a jsem ráda, že klecové chovy do roku 2027 skončí. Vejce z klecových chovů nekupuji už teď.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.5.2021 15:15 Reaguje na Majka Kletečková
Takže kupujete dráž méně kvalitní vejce z chovů, kde slepice trpí horším zdravím.

Gratuluji, ideologie u Vás stoprocentně zvítězila nad rozumem.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.5.2021 19:56
Mám známou v Bavorsku, která se asi 10 let zpátky účastnila výzkumu kvality prodávaných vajec z různých druhů chovu. Trapné bylo, že zjistili, že nejlepší kvalitu měla vejce z klecoveho chovu a oni chtěli dokázat, že byla nejhorsi. Tak se studie v tichosti smetla ze stolu a klíčové chovy se utlumuji. Kdyz jsem jednou viděla chování slepic v halách (kanibalismus, hysterie, stres), tak se snažím kupovat vejce od slepic z klecí. A nevadilo by mi, kdyby počet slepic v klecich snížili. A kdyby ty chudery neměly zkráceny den jako teď někde mají, ale úplně normálně dlouhý den jako my.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.5.2021 19:57 Reaguje na Jarka O.
...klecove, ne klíčové...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist