Podívejte se na projekty finalistů o ceny SDGs 2018 za podporu udržitelného rozvoje
"Cíle udržitelného rozvoje se neomezují jen na problémy takzvaných rozvojových zemí, ale dotýkají se doslova každého z nás," řekl Martin Náprstek z České rozvojové agentury, která uděluje jednu ze šesti cen. "Po loňském ročníku se zvýšilo v ČR povědomí o SDGs na 35 procent a věříme, že toto procento i díky možnosti veřejného hlasování bude dále stoupat," zdůraznil Náprstek, v čem vidí přínos udílení cen.
Do pátku mohli lidé hlasovat o vítězných projektech v kategoriích byznys a veřejná sféra. Do každé z nich odborná porota předem vybrala pět kandidátů. Nejčastějším tématem byznysových projektů bylo omezení odpadů a šetrné zacházení se zdroji. O cenu se uchází například společnost, která nabízí obcím cestu, jak snižovat produkci odpadu nebo firma, která dodává zboží v opakovaně využitelných kontejnerech. Třetím finalistou je společnost využívající speciální technologii k výrobě biomateriálu, který nahrazuje plasty, z fritovacího oleje. Čtvrtý projekt se zaměřuje na boj s plýtváním potravinami. Pětici finalistů uzavírá projekt cílený na úsporu energie propojováním spotřebičů pomocí internetu.
V kategorii veřejná sféra se nominace týkají hlavně vzdělávání. Mezi finalisty jsou projekt na podporu zdravého stravování ve školách, vzdělávání dětí v Sýrii nebo zvyšování digitální gramotnosti u žen a dětí. O cenu se uchází také organizace, která pomáhá mladým lidem, kteří odcházejí z dětských domovů, a internetová aplikace, které pomáhá zemědělcům chránit půdu před erozemi.
Výsledky budou vyhlášeny na galavečeru v Černínském paláci 12. června. Ceremoniálu se zúčastní dánský ministr financí Kristian Jensen, pod jehož resort spadá agenda udržitelného rozvoje.
Ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) se v ČR poprvé udílely loni. V roce 2017 i letos anketu podpořila řada známých osobností. Do kampaně se zapojila například vědkyně Karina Movsesjanová, ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne, ekonom Tomáš Sedláček, rybář Jakub Vágner, malíř Jan Saudek, herec a moderátor Lukáš Hejlík či zpěvačka a skladatelka Lenny. Ceny SDGs demonstrují partnerství a spolupráci mezi státní správou a soukromým sektorem (tzv. Public Private Partnership). Jedná se o první nezávislé ocenění na světě v naplňování udržitelnosti, které pořádá Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí pod záštitou Informačního centra OSN a Národní sítě UN Global Compact v Česku.
Projekty finalistů v kategorii BYZNYS:
JRK Česká republika - Pro méně odpadu: Projekt je založený na jednoduché myšlence „Pro méně odpadu”. Cílem je minimalizace odpadů v obcích a městech. Jedním ze stovek pozitivních příkladů je Prostřední Bečva – obec, která v roce 2017 ušetřila celkem 334 000 Kč, snížila množství směsného komunálního odpadu o 31 % a zavedla tak motivační systém pro své občany. Projekt pomáhá systematicky snižovat množství odpadů prostřednictvím fyzických analýz odpadů, systému kompostování bioodpadů, inovativní technologie, která promění zbytky jídel na substrát, vzdělávacích kampaní a chytrého systému evidence odpadů ECONIT, který JRK vyvíjí.
MIWA (Minimum Waste): Lidstvo vyprodukuje 78 milionů tun plastových obalů ročně. Kdy a kdo to zastaví? Třeba právě vy! Asi už znáte bezobalové obchody. MIWA je o krok dál tím, že obalů zbavuje celý dodavatelský řetězec. Prostřednictvím distribučně-prodejního systému zajišťuje bezodpadovou cestu zboží od výrobce až do prodejny, hygienicky a s využitím technologií pro komfortní nákup a chytrý přehled o původu a kvalitě zboží. Nakupujete právě jen požadované množství, čímž se snižuje i odpad potravinový. MIWA podporuje odpovědnou výrobu a spotřebu, jelikož eliminuje tvorbu jednorázových spotřebitelských i transportních obalů.
NAFIGATE - Hydal PHA - První bioplast v nekonečném oběhu a „pod taktovkou“ přírody: Jsem z odpadu. Jako rostlinný olej jsem už byl použitý a splnil jsem svůj účel. Stal jsem se odpadem. Jako odpad mohu i ničit /kanalizace/. Dostal jsem novou šanci: česká biotechnologie Hydal mě vrátila do oběhu. Z odpadu jsem se stal biopolymerem PHA (polyhydroxyalkanoáty). Proto se jmenuji Hydal. Vyrobila mě příroda – bakterie, které jsou miliony let součástí našeho ekosystému. Jsem biomateriál, který umí nahradit mikroplasty nebo syntetické plasty. Nezbyde po mně žádný odpad, protože se rozpadám v půdě, vodě i mořích na vodu a CO2.
Tesco Stores ČR - Žádné jídlo nazmar: S jídlem prostě není správné plýtvat, a to zvláště v okamžiku, kdy celosvětově přichází třetina potravin nazmar a jeden z devíti lidí trpí podvýživou. Tento nepoměr chce Tesco změnit. Neřeší proto plýtvání izolovaně pouze ve svých obchodech, ale dívá se na celý řetězec. Díky dlouhodobým partnerstvím, odpovědné výrobě a spotřebě je schopno snižovat potravinový odpad a pomoci potravinami tam, kde jich je naopak nedostatek. „Tesco je jediný řetězec v Česku, který se aktivně zapojuje do problematiky plýtvání potravinami již několik let,“ říká Věra Doušová, ředitelka pražské potravinové banky.
Vodafone Czech Republic - Internet věcí (IoT) - Jak nové technologie snižují CO2: Internet věcí (IoT) je převratná technologie, která propojuje přístroje a senzory mezi sebou a okolím prostřednictvím internetu. Internet věcí tiše bojuje proti emisím CO2 tak, že průmysl a infrastrukturu mění v energeticky úspornější (SDG9), ve městech snižuje spotřebu zdrojů (SDG11) a inovativní zbraní pomáhá planetě proti emisím skleníkových plynů (SDG13). Neviditelný bojovník s přezdívkou „Smart“ pomohl vloni ve službách Vodafonu odlehčit Česku o 5 165 tun CO2. To je šestnáctkrát více než před dvěma lety. Tolik emisí by vyplodilo 538 aut na cestě kolem světa.
reklama