https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podnik-diamo-pozastavil-sanaci-prohorivajici-haldy-hermanice-ve-slezske-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podnik Diamo pozastavil sanaci prohořívající haldy Heřmanice ve Slezské Ostravě

15.12.2023 01:10 | OSTRAVA (ČTK)
Halda Heřmanice.
Halda Heřmanice.
Foto | Petr Štefek / Wikimedia Commons
Státní podnik Diamo pozastavil sanaci prohořívající haldy Heřmanice ve Slezské Ostravě. Důvodem je spor se zhotovitelem, který tam měl udělat oddělovací vzdušnou stěnu bránící prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů, i změny místních majetkových poměrů, sdělil mluvčí Diama Tomáš Indrei. Akutní nebezpečí lidem žijícím v okolí podle něj nehrozí. Případem se zabývá i policie.
 

Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Jde o jedno z nejstarších a zároveň nejrozsáhlejších míst, kde je uložena hlušina z těžby černého uhlí na Ostravsku v 19. a 20. století. Má rozlohu asi 103,5 hektaru a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace trvá už déle než 15 let.

"Kontroly dozorových orgánů i státní podnik Diamo zjistily, že výplňový materiál oddělovací vzdušné stěny, která má zabránit případnému postupu termické aktivity ze střední části odvalu směrem ke skládce chemického odpadu, neodpovídá požadavkům dle dohody o provedení zásypu," uvedl mluvčí. Materiál podle něj nemá požadovanou kvalitu, ale z části má povahu odpadu.

"Zhotovitele provedení zásypu jsme vyzvali, aby ve věci navezení nevhodného materiálu zjednal nápravu," uvedl ředitel odštěpného závodu Odra Rostislav Dudáš. Diamo dosud oddělovací stěnu nepřevzalo a už loni zahájilo reklamační řízení.

"Diamo v této věci podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Účelem je maximální zájem státního podniku o nezávislé a objektivní prošetření, zda při umisťování nevhodného materiálu do oddělovací vzdušné stěny nedošlo k porušení zákona," uvedl Dudáš.

Mluvčí řekl, že současné vedení Diama loni kvůli zjištěným pochybením odvolalo ředitele odštěpného závodu Odra a s dalšími odpovědnými lidmi rozvázalo pracovní poměr. Další kroky státní podnik podnikne, až policie ukončí vyšetřování.

Policejní mluvčí Eva Michalíková potvrdila, že policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného nakládání s odpady. "V současné době se případem zabýváme, kdy s ohledem na probíhající procesní úkony nelze sdělit bližší informace. Každopádně do současné doby nedošlo k trestnímu stíhání žádné osoby," řekla Michalíková.

Teploty v oddělovací stěně podnik neustále monitoruje, prohořívání směrem ke skládce by zachytily termosondy. "Teploty jsou stabilní a v tuto chvíli žádné nebezpečí nehrozí. V případě jakýchkoliv potíží jsme připraveni okamžitě zasáhnout," uvedl Dudáš.

Pokračování sanace podle Diama omezují i vlastníci některých pozemků pod odvalem. S bývalým vlastníkem podnik v minulosti jednal o jejich odkupu. "Bohužel ale jednání ze strany bývalého vlastníka ustala a posléze bývalý vlastník pozemky prodal jinému subjektu. Nový vlastník činí kroky, které značně komplikují pokračování sanačních prací, nebo vyžaduje nepřiměřené částky za pronájem či odkup," uvedl mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

16.12.2023 11:21
Ta část s chemickým odpadem je v haldě směrem k Ostravě-Hrušovu, kde byla
v minulosti chemička. Ukládaly se tam údajně i kyanidy a tato část je odvodněna do jezírek a odtamtud potokem do Odry. Paradoxně v těch jezírcích žijí ryby, které loví a konzumují nepřízpůsobiví (tomu se přizpůsobili!).
Na hladině se pohybují kvanta vodního ptactva a na náletem zalesněném
svahu haldy rostou houby, které někteří lidé dokonce sbírají !!!
Odpady se tam ukládaly už za císaře pána, kdy chemička vznikla a skončilo
se s tím až v devadesátých letech. Pokud k tomu ale důlní hlušina prohoří,
tak to asi bude opravdu malér, protože nikdo neví, jak ty sajrajty zareagují
na teplo. Ono se říká, že halda tlí při kompaktním povrchu vevnitř celkem
mírně do doby, než někdo povrch naruší a dá ohni vzduch k hoření. To se stalo těžbou hlušiny do náspů dálnice(která se nyní kvůli tomu vlní) a
jejím tříděním na uhlí a kamenivo. Oheň se rozjel, třídění zkrachovalo,
protože se nevyplácelo a přístup vzduchu pro hoření je otevřen. Jsem
zvědav, co s tím budou dělat a obávám se, že to bude jako u lagun Ostrama,
kde to byl horký brambor, který nikdo nechtěl držet v dlani. Dodnes ty
údajně neutralizované kaly putují po republice a spálit je se každý bojí.
Ta heřmanická halda bude totéž a není v republice jedinou takovou zátěží.
Nerad to říkám, ale pokud si s tím nevím rady, tak je lépe vyčkat, až to
někdo bude umět vyřešit . Ne nadarmo se říká, že suché lejno začne smrdět
znova až tehdy, když ho někdo rozšťourá klacíkem. Do té doby se štěstím
nesmrdí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist