Ostrava získá od státu 594 milionů na obnovu vodohospodářské infrastruktury
Na obnově provozu čistírny se stále pracuje. Podle Boháče se podařilo objednat potřebné technologie a zařízení nezbytné pro opětovný provoz čistírny i čerpacích stanic. "Velkou výhodou zmíněné pomoci je fakt, že díky poskytnutým financím na povodněmi zasaženou infrastrukturu, nebudou potřebné opravy konány na úkor jiných vodohospodářských staveb, které byly plánovány původně a jsou potřebné s ohledem na stáří či technický stav kanalizace či vodovodů," uvedl Boháč.
Při záplavách dosahovala hladina vody v areálu čistírny minimálně 2,5 metru, na některých místech ale vystoupala až k šesti metrům. Poškodila elektrická zařízení, elektronické prvky, stroje a technologie čištění odpadních vod. Mnoho prvků musí být vyměněno nebo repasováno. Voda se dostala také do menších čistíren v okrajových ostravských částech, které jsou však již v provozu.
"Zajištění bezvadného chodu vodního hospodářství je pro město Ostrava klíčové. Část vodohospodářské infrastruktury, zejména čistírna odpadních vod v Přívoze, je v důsledku povodní stále nefunkční. Toto má za následek vypouštění většiny splaškových vod do řeky Odry a představuje to riziko vzniku vážných ekologických dopadů. Tomu chceme zamezit tak rychle, jak jen je to možné. Příslušné finance, tak rychle poskytnuté, jsou pro nás vítanou pomocí při odstraňování povodňových škod ve městě," uvedl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak).
Čistírna by částečně měla obnovit provoz do konce roku, kdy se počítá se zprovozněním prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky. Kompletně by ústřední čistírna, tedy včetně takzvaného biologického čištění, mohla být spuštěna do konce února.
reklama