Podvodním dronem zkontrolovali v Plzni vodní rostliny v Seneckém rybníku
Podvodní dron už letos prozkoumal výpust Boleveckého rybníka, do budoucna se uvažuje i o nasazení pro průzkum dalších rybníků. "Řadu let se Plzeň profiluje jako smart city a nabízí obyvatelům chytrá řešení pro ulehčení žití. Chytře ale chceme spravovat i městský majetek, a proto jsme provedli letošní průzkum vodních rostlin v Senečáku také ponorkou. Ze záběrů navíc zjistíme i přesnou polohu porostů dna a hloubku, ve které se ponorka pohybovala," řekl radní pro Smart Cities Daniel Kůs (Piráti).
Správci rybníky pravidelně monitorují i pod vodou. "Teď jsme si metodu ověřili v teplé vodě. Spolupráce s Drony SIT bude ale neocenitelná hlavně v době, kdy je voda studená. Naši experti se nebudou muset brodit s technikou v rybníce, ale vše budou jen sledovat na záběrech z kamery podvodního dronu," řekl náměstek odpovědný za životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
Výsledky průzkumu jsou důležité hlavně pro správné nastavení množství a druhů ryb. "Průběžně provádíme i kontrolní odlovy, protože potřebujeme najít rovnováhu mezi velikostí ryb a množstvím rostlin pod hladinou. Všechny tyto informace nám pak umožní dobře nastavit parametry pro dobrou vodu v tomto rekreačním rybníce," uvedl vedoucí vodního hospodářství a rybářství městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Martin Gregar.
Z průzkumu biologové zjistili, že v Seneckém rybníce není nutné vodní biomasu sekat. Rostliny osidlují dno ve skupinkách, někdy i dva druhy dohromady. Kořeny mají ve dně a rostou ve vodním sloupci, jsou tu i nízké rostliny do deseti centimetrů. Rostliny odčerpávají živiny, čistí tak vodu a zabraňují přemnožení sinic. "Někomu mohou rostliny vadit, ale pro dobrou kvalitu vody je jejich přítomnost nezbytná," uvedla botanička Zdeňka Chocholoušková. Inspekce podle ní potvrdila výskyt masožravé rostliny bublinatky jižní, která do svých váčků loví korýše a drobný plankton.
K průzkumu použili dronaři ponorku BlueROV2, kterou původně pořídili pro inspekce mostů a zejména pilířů stojících ve vodě. "Disponuje šesti motory, dva kompenzují výšku, čtyři zajišťují rotaci a pohyb. Řídíme ji maximální rychlostí jeden metr za sekundu, což je optimální vzhledem ke zvíření dna a zhoršené viditelnosti. Připojena je na ovládací kabel, protože bezdrátový signál bychom v hloubkách, kam se potřebujeme dostat, ztratili," uvedl ředitel Drony SIT Josef Navrátil. Maximální dosah podvodního dronu je limitován stometrovou délkou komunikačního kabelu.
reklama