https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pole-s-makem-se-letos-rozrostla-uroda-je-nejista
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pole s mákem se letos rozrostla, úroda je ale nejistá

28.7.2020 01:47 | PRAHA (ČTK)
Přímo v Praze je například mákem oseto 500 hektarů, tedy pět procent osevních ploch na území hlavního města.
Přímo v Praze je například mákem oseto 500 hektarů, tedy pět procent osevních ploch na území hlavního města.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | TA ČR
Osevní plocha máku se letos podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně rozrostla o 12,5 procenta na 40 255 hektarů. Činí tak 1,6 procenta celkových osevních ploch. Ještě však není jisté, že se o tolik zvýší také úroda. Pěstitelé se obávají plísňových chorob spojených s letošní větší vlhkostí, řekl předseda spolku Český modrý mák Jaromír Gec.
 

Cena tak nemusí výrazněji klesnout. V posledních letech se podle poradce spolku Václava Lohra pohybovala kolem 100 korun za kilogram, podle Vlastimila Mikšíka ze spolku a z České zemědělské univerzity v Praze se dal prodat český modrý mák ze dvora i za 150 Kč/kg.

"Objevují se zprávy, že máku je zaseto více než minulé roky a očekává se pokles ceny. Ale nezapomeňme, že zajíci se sčítají až po honě a úroda se sčítá až ve stodole - a ona tam ještě není," řekl Gec. Minulé roky podle něj pěstitelé chtěli, aby bylo více vody, letos se naopak modlí, aby už pršet přestalo a mohl se sklidit.

Podle Lohra má hodně lidí dojem, že je máku letos na polí více. Důvodů je několik - většina osetých ploch se koncentruje do středních Čech, na Vysočinu a do východních Čech, přímo v Praze je 500 hektarů, tedy pět procent osevních ploch na území hlavního města. Jde tedy o lokality, kde ho lidé mohou ve větší míře vidět. Dalším důvodem je to, že mák ve svém bílém květu se pamatuje lépe a všímá se ho více než obilovin jako je pšenice. Plochy máku se podle něj mění podle toho, jak je vysoká poptávka a cena.

Od loňského roku je možné kupovat si mák se značkou kvality České cechovní normy. Podle Mikšíka se do systému zaregistrovalo zatím více než 20 pěstitelů ze skoro 840, kteří v republice jsou. Z českého máku podle něj jako jeden z mála producentů vyrábí Penam. Zatím není možné hlásit se do cechovních norem například pro makové buchty, podle Mikšíka je ale problém s normou na těsto, nikoliv na mák. Propagátoři máku na konferenci hovořili i o nutričních výhodách této typicky středoevropské suroviny, která má hodně minerálních látek a naopak málo sacharidů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

28.7.2020 06:12
Tohle je čirý boj o cenu máku. Bohužel to vypadá, jako kdyby zemědělci zase plakali. Kdyby cena máku byla stabilní, např. jako u obilnin, asi se tu takový článek objevit nemusel. Nemusí být přímo 100 Kč/kg, bohatě by stačilo 50 - 60 Kč. Jenže každý článek v médiích dokáže cenu srážet natolik, že v některých letech spadla cena až na 20 Kč/kg a to už je dosti nerentabilní, pak se dokáže výměra snížit z průměrných 35 tis. ha na klidně 25 tis. ha. Proto takový povyk pro nic.

Uvedu další krásný příklad, jak se hýbe krásně cena jen dle spekulací obchodníku díky médiím. Cena letošní potravinářské pšenice se dlouho šplhala z nynějších 4000 Kč/t na 4350 Kč/t asi do konce půle dubna. To už by konečně začínala být alespoň trochu přijatelná cena. Stačil jeden 30 mm déšť v německu a upozorňuji, jen nad německem, kde někdo do médií prohlásil, že úroda bude slušná a cena takřka ze dne na den skočila na smutných 3950 Kč/t. A i proto tu makaři vedou tento mediální boj, že to nebude tak dobré, jak to vypadá. Doufám, že jim to vyjde, neboť tato krásná plodina si myslím by měla mít takovéto zastoupení na českých polích.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist