https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-nezbavila-znalce-v-pripadu-otravene-becvy-mlcenlivosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie nezbavila znalce v případu otrávené Bečvy mlčenlivosti Aktualizováno

2.2.2021 13:45 | VSETÍN (ČTK)
Odborníci upozorňují, že ze zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Odborníci upozorňují, že ze zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Policii překvapilo vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který v pondělním pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. Policie nezbavila soudního znalce mlčenlivosti, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. ČTK to dnes potvrdil i Klicpera. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.
 

Znalec Klicpera v případu pro policii zpracovává klíčový posudek. Odborníci ale upozorňují, že ze zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti. "Policii včerejší (pondělní) vystoupení soudního znalce překvapilo, ze strany Policie ČR zbaven mlčenlivosti nebyl. V současné době jeho vystoupení do veřejného prostoru vyhodnocujeme," uvedla Javorková.

Klicpera dnes ČTK vyjádření policie potvrdil. "Policie mě nezbavila mlčenlivosti. Nesmím nic říct. Můžete si přečíst to, co už je venku a jiného nic," uvedl znalec.

Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince. "Protože se to nedalo za tu dobu stihnout, tak byl termín prodloužen do konce února. A když bude zapotřebí, tak se může opět prodloužit, protože obvykle se posudky na takové havárky dělají nejméně šest měsíců," řekl Klicpera.

On-line debaty expertů se účastnil i Přemysl Soldán z Výzkumného ústavu vodohospodářského. "Sám mám zkušenost jako soudní znalec, překvapilo mě to vystupování a prezentování něčeho předtím, než to prošlo procesem, jakým by to mělo projít," řekl dnes Soldán novinářům ve Vsetíně. Znalcovy informace překvapily i náměstkyni zlínského hejtmana Hanu Ančincovou (Piráti), která má na starosti životní prostředí. "Oficiální posudek stále není, ale už se opět v médiích diskutuje, kdo to nebyl," řekla Ančincová ČTK. "Zůstává mi rozum stát, že ten, kdo by měl v případu mluvit, mlčí, a kdo by měl mlčet, tak mluví," dodala.

Valašskomeziříčská chemička Deza patří do holdingu Agrofert, který je ve svěřenských fondech založených předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nedlouho po otravě řeky ji v prvotním místním šetření vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Šetření ale dále pokračuje," uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden v rozhovoru s ČTK uvedl, že znalecký posudek vzorků by snad mohl být v březnu. Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 již dříve informovaly, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, chtějí založit expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

2.2.2021 14:40
Kdyby to nebylo tak vážné téma tak by se jeden musel smát.

Policie, která ze zákona by měla informovat občany, z jejichž daní ti fízlové žijí, tak si uložila bobříka mlčení. Znalec, který by měl ze zákona mlčet, tak si pouští hubu na špacír.
Co to je, groteska, fraška nebo co?

Nemyslíte pánové, že už stačilo?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.2.2021 16:13 Reaguje na Milan G
To je realita v jakoby demokratické České republice.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.2.2021 16:28 Reaguje na Jiří Daneš
To je ještě v pohodě. Je zajímavé že ze soudních spisů unikají do bulváru spousty tajných informací a nikdo za to není postižen, protože bulvár se hájí právem na informace pro čtenáře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2021 18:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nesmysl. Únik informací a třeba odposlechů je trestný čin a žádný bulvár do toho nekecá.
Skutečnost, že se to netrestá je jiná záležitost, především politická. Někteří jsou u nás prostě rovnější.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.2.2021 16:22
Nejvíc ovšem vadí, že soudní znalec řekl, že DEZA to není. Snad se bude ve sněmovně i hlasovat o tom, jestli je proto, že měl o tom ze zákona mlčet, jeho zjištění neplatné, i přesto, že je objektivní a podložené nezvratnými důkazy. A bude platit, že viníkem Je DEZA, jak si přejí Starostové a nezávislí ve spolku s Piráty. Nedivil bych se tomu, kdyby i pravda byla v ČR jen předmětem hlasování. Tento národ je možná blízko konce své existence, podle stavu veřejné morálky, zcela jistě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.2.2021 17:42 Reaguje na Jiří Daneš
Ano, o tom to jo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2021 18:31 Reaguje na Jiří Daneš
Vzorky odebíralo asi 7 organizací, je Povodí jich má 80 kousků. Samozřejmě z nich zcela asné, odkud to uniklo. A proto všichni z ANO lžou a mlží, proto ředitel ČIŽP dělá ze sebe šlompáka a mrtvého brouka, i když ho to může stát místo.
Odpovědět
va

vaber

2.2.2021 16:33
nakonec to odskáče znalec a média, která už dávno určila viníka, jsou ti nejspravedlivější a mohou vše
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2021 18:25
Jestli ten "znalec" někde plácnul, že to nebyla DEZA, tak ať vysvětlí, proč celé ANO tak intenzivně lže a mlží, proč se tam všichni tak děsivě znemožňují?
Konečně jdou preference ANO dolů, myslím i kvůli Bečvě.
Kdyby to nebyla DEZA, tak PROČ by ze sebe dělali takové idioty??
Odpovědět
AN

Alena Nováková

2.2.2021 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobrý den, kauzu sleduju jako člověk, který se odborně zabývá trestním právem i správním trestáním. Nevím, jestli všichni zúčastnění pracují bezchybně (vystoupení znalce bylo minimálně nestandardní), ale rozhodně nejsem bez dalších informací tak kritická k postupu úřadů, zejména k mlčenlivosti ("mlžení"). Můžu se zeptat, v čem (konkrétně) vám přijde, že ze sebe zúčastnění dělají idioty?

Že jdou preference ANO dolů mě těší, nebudu ale nadšená, že se s nimi svezou i řadoví úředníci, policisté - pokud by to nemělo být oprávněné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2021 21:57 Reaguje na Alena Nováková
To mám opakovat všechno dokola?
Policie byla na místě už v neděli odpoledne, vzorky odebírali nejen rybáři ale i oni, Povodí Moravy, ČIŽP a já nevím kdo, Brabec hlásil, že viník bude do pár hodin, první zprávy, kde se vůbec nic ještě nevědělo, že určitě to není DEZA!
Co si o tom mám myslet?
Hlásili ihned že je to kyanid, ani tohle se dnes už neví!!!
To jsou všichni blbí?
ČIŽP to začal prý řešit až za 14 dní, cajti vyslýchali lidi až za měsíc!!?!
To považují lidi za totální pitomce??
Ta výusť byla známá už v pondělí po vyhodnocení vzorků (jen Povodí dělalo 80) a politici za ANO od té doby lžou, že to nejde.
Tak co si mám o tom myslet?
Vrah odtáhne krvácející mrtvolu do křoví a policajti za 4 měsíce nebudou pořád vědět, kde se vražda stala!!
Existuje sinější důkaz totání neschopnosti všech zúčastněných?
Nebo je to něco jiného??
Odpovědět
va

vaber

3.2.2021 08:05 Reaguje na Pavel Hanzl
někdo si vybere jako hromosvod svých problémů svoji starou, někdo Babiše a Rusko,
Chocholoušek už čeká
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2021 10:21 Reaguje na vaber
Jakých mých problémů? Já piju snad vodu z Bečvy?
PROČ všichni lžou a není znám viník? PROČ?
Odpovědět
MG

Milan G

3.2.2021 14:54 Reaguje na vaber
Tady s vámi vřele souhlasím :-))
Odpovědět
AN

Alena Nováková

3.2.2021 23:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Díky za odpověď. Chápu, jsou tam věci, které můžou vypadat divně (je ale otázka, jestli by se nad nimi vůbec někdo pozastavil, kdyby tu nebyla chemička jednoho nemajitele), ale pořád můžeme jen spekulovat.
Jen pokud jde o tu látku, kyanidy potvrdila ČIŽP údajně na základě rozborů několika laboratoří, hasiči, znalec, nakonec i p. Holoubek, možná ještě někdo (výsledky rozborů mají i vodoprávní úřady, Povodí, PČR). Jsou všichni podjatí? Možná ano, ale na to jsem i já málo paranoidní.
Jen pár dní po havárii byl jakýkoli jiný orgán kromě PČR ze hry (což vyplývá přímo ze zákona). Proč to policii tak dlouho trvá, nevím - já už jsem ale trochu otupělá, některé případy se táhnou daleko déle a kromě nešťastných rybářů tam jsou třeba taky nešťastní pozůstalí...
Jediné, co z této kauzy vidíme bezpečně, je nedostatečná úprava postupu při haváriích, možná nedostatečná úprava možnosti urychlení trestního řízení (ale tam bych byla opatrná), a především katastrofální důsledek brutálního střetu zájmů.
No, vlastně to není tak málo :(
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.2.2021 08:01 Reaguje na Alena Nováková
Celá rozumná část populace, které záleží na této zemi DOUFÁ, ŽE S OČISTOU OD MEGAGAUNERA BUREŠE PŘIJDE I OČISTA OD VŠECH TĚCH ŠPÍN CO SI TOTO NEZODPOVĚDNÉ HOVADO NATAHALO NA VŠECHNY PRO NĚJ DŮLEŽITÉ POSTY!

A nezpochybňujte a nezlechčujte prosím fakta, která mluví o totálním rozkladu tohoto státu na partu za výplatu všehoschopných šmejdů schopných udělat cokoliv pro svého fürera Bureše...

SOCIOPAT BUREŠ OPRAVDU DODRŽEL SVŮJ PŘEDVOLEBNÍ SLIB.... VEDE TUTO ZEMI JAKO SVOU FIRMU!!!! A ZDALEKA NEJEN BEČVA JE TOHO DŮKAZEM!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2021 10:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Doufáte správně, ale problém je v tom, že tahle mafie se tu už tak domestikovala, že se nenechá od moci odstavit nějakými volbami.
Příklad vidíme na Slovensku, ke bojují s mafií jak o život i když si lidé zvolili kvalitní reprezentaci, která mé dobrou lidovou podporu (především Čaputová). To je u nás v říši snů, tady je vidět, jak i Slováci nás předběhli už o světelné roky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.2.2021 14:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Silně mně Váš komentář připomíná překlad řeči Adolfa Hitlera o Židech v Německu, který jsem našel vnovinách z doby Protektorátu, kterými byl vyložen starý "šuplákkostn", který jsem si kdysi koupil na chalupu.
Opravdu, jako kdybyste to opsal a změnil názvy, místo Židé - Burešovci. Akorát Hitler byl, ve srovnání sVámi slušňák a ani Židům nenadával do nezodpověných hovad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2021 20:19 Reaguje na Jiří Daneš
Kobliha není mozková tkáň, sorry jako.
Odpovědět
AN

Alena Nováková

3.2.2021 23:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Fakta nezpochybňuju ani nezlehčuju, ale zatím je jich (v tomto konkrétním případě) zoufale málo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist