Polsko se chystá postupně uzavřít rozsáhlý hnědouhelný komplex Belchatów
Elektrárna Belchatów, která měla fungovat i po roce 2039, má být odstavena mezi lety 2030 a 2036. Plán zveřejněný Lodžským vojvodstvím je předmětem veřejných konzultací a je součástí žádosti vojvodství o prostředky z evropského Fondu spravedlivé transformace (FST), jehož cílem je pomoci regionům s přechodem ke klimaticky neutrální ekonomice.
"Přejeme si, aby Lodžské vojvodství mohlo fondy EU pro spravedlivou transformaci získat," uvedl generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski. "Je to symbolické. Úspěch polské energetické transformace do značné míry bude záležet na úspěchu tohoto projektu," doplnil.
Ekologická organizace Greenpeace Česká republika upozornila, že přestože PGE nemá s uzavřením elektrárny Belchatów a přilehlých dolů problém, důrazně se staví proti zastavení těžby v dole Turów blízko českých hranic. Zastavení těžby v tomto dole až do vynesení konečného rozsudku nařídil v květnu Soudní dvůr Evropské unie, a vyhověl tak české žádosti o předběžné opatření. České úřady se na unijní justici s žalobou proti rozšiřování dolu obrátily v únoru. Polsko podle Česka porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby v dole Turów bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Rozšiřování dolu podle českých úřadů mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. PGE se proti rozhodnutí soudu ostře vymezila na twitteru a poukázala, že na chodu dolu závisí příjem rodin v regionu. Také polský premiér Mateusz Morawiecki veřejně oznámil, že Polsko nařízení nedodrží, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.
Hnutí Greenpeace podotklo, že plány pokračovat v těžbě v dole Turów přitom také zablokují možnost čerpat prostředky z evropského fondu pro přechod k čistším energiím. "Je neuvěřitelné, jakým způsobem chce firma PGE obětovat celý region jenom proto, že důl má na polské straně hranic velkou podporu mezi místními," uvedlo Greenpeace v tiskovém prohlášení. Pokud se bude těžit až do roku 2044, příhraniční region přijde o možnost čerpat stovky milionů eur na přechod od uhlí k moderní ekonomice a k obnovitelným zdrojům energie," doplnila organizace. Ignorováním soudního rozhodnutí a českých výhrad podle Greenpeace Polsko navíc způsobuje mezinárodní kontroverzi.
reklama