https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-v-kauze-dolu-turow-porusilo-unijni-pravo-uvedl-advokat-soudu-eu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko v kauze dolu Turów porušilo unijní právo, uvedl advokát soudu EU

3.2.2022 15:15 | LUCEMBURK (ČTK)
Soud by měl konečný verdikt vynést na jaře. Pokud by však česká strana v případě úspěchu probíhajících mezivládních jednání žalobu stáhla, soudci případ přestanou projednávat.
Soud by měl konečný verdikt vynést na jaře. Pokud by však česká strana v případě úspěchu probíhajících mezivládních jednání žalobu stáhla, soudci případ přestanou projednávat.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Advokát Soudního dvora Evropské unie dal dnes za pravdu České republice ve sporu o pokračování těžby v polském hnědouhelném dole Turów. Polsko podle něj porušilo unijní právo, když neposoudilo vliv nových prací v dole poblíž českých hranic na životní prostředí. Advokátovo stanovisko není pro soudce závazné, většinou k němu však přihlížejí. Soud by měl konečný verdikt vynést na jaře. Pokud však česká strana na základě dnes podepsané dohody žalobu stáhne, na rozsudek nedojde. Podle mluvčího Evropské komise to však Polsko nezbaví povinnosti zaplatit dosavadní pokutu za fungování dolu.
 

Česko se na unijní soud obrátilo loni v únoru poté, co polské úřady schválily prodloužení těžby v dole Turów do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu k povolovacímu řízení odmítala.

"Doly o obdobné rozloze jako důl Turów představují již svou povahou riziko významného vlivu na životní prostředí a musejí být povinně podrobeny posouzení vlivů na životní prostředí," uvedl podle tiskové zprávy soudu advokát Priit Pikamäe. Polsko proto podle něj porušilo směrnici EIA zavádějící povinnost tyto vlivy posoudit.

Varšava rovněž podle advokáta pochybila, když včas nezveřejnila povolení k těžbě a dokumenty související s povolovacím řízením. Polsko tím, že zaslalo Česku povolení až pět měsíců po jeho vydání, podle advokáta rovněž nedodrželo povinnosti plynoucí z unijního práva. Problém vidí poradce soudu i v tom, že polské úřady poskytly české straně pouze text povolení a nikoli další dokumenty, čímž omezily její možnost na rozhodnutí reagovat. Polsko navíc porušilo také směrnici o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí, podle níž mají úřady obyvatele včas informovat o stavbách s "významným dopadem".

Advokát dospěl také k závěru, že se Varšava provinila i vůči jednomu z ustanovení Smlouvy o Evropské unii, kterým je zásada loajální spolupráce. "Zaslání vyžádané informace Polskem, učiněné opožděně a nekompletně, ve spojení s odmítnutím odpovědi na žádosti České republiky o pomoc, nesplňuje požadavky ducha solidarity, spolupráce a vzájemné podpory mezi členskými státy," uvedl Pikamäe.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v Praze s předsedou české vlády Petrem Fialou podepsal mezivládní smlouvu zaručující Česku kompenzace za pokračování těžby. Česká vláda podle dřívějších vyjádření politiků po podpisu žalobu stáhne a soud tím skončí. Morawiecki dnes v této souvislosti prohlásil, že tím pro jeho zemí končí i problémy s placením pokut. Ty unijní soud v Lucemburku vyměřil Polsku v září za to, že ignorovalo příkaz zastavit až do vydání rozsudku těžbu.

Podle mluvčího komise Adalberta Jahnze se však pokuty přestanou Varšavě načítat až ve chvíli, kdy Česko žalobu skutečně stáhne. "Všechny pokuty, které budou Polsku vyměřeny do tohoto data, zůstanou v platnosti a Polsko je proto bude muset stále zaplatit," řekl dnes novinářům mluvčí.

Soud Varšavě vyměřil pokutu půl milionu eur (12,3 milionu korun) denně 20. září, i s úroky tak celková částka v současnosti přesahuje 60 milionů eur. Polsko podle dnešního vyjádření mluvčího stále platit odmítá a EK se mu v těchto dnech po několika neúspěšných výzvách chystá strhnout první část dlužné sumy z unijních dotací.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.2.2022 13:49
O tom nepochyboval nikdo rozumný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist