https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pomohla-by-ekologickym-zemedelcum-nulova-dph
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pomohla by ekologickým zemědělcům nulová DPH?

28.2.2002 14:03 | UTRECHT/PRAHA (EkoList)
Evropská komise (EK) očekává, že by ekologičtí zemědělci mohli v roce 2005 obhospodařovat až 10 % zemědělské půdy z její celkové výměry v zemích evropské patnáctky. Alespoň to uvádí v Průvodci pravidly Společenství pro ekologické zemědělství z roku 2000. To by ovšem znamenalo více než ztrojnásobit rozlohu ekologicky obhospodařovaných polí, luk a pastvin oproti roku 2000. Tehdy se ekologicky hospodařilo na 3,94 milionech hektarů zemědělské půdy, což bylo 2,9 % její celkové výměry.
 

Ekologické hospodaření je perspektivní odvětví

Podle studie nizozemského Centra pro zemědělství a životní prostředí (CLM) roste v posledním desetiletí v zemích Evropské unie (EU) výměra ekologicky obhospodařované půdy průměrně o 25 % ročně. Údaje CLM hovoří o tom, že celosvětový obrat na trhu z produkty ekologického zemědělství byl v roce 2000 téměř 21 miliard amerických dolarů (USD) - 9,5 miliardy USD "vydělali" evropští farmáři, 9 miliard jejich američtí a 2,2 miliardy japonští kolegové.

"Aby zlepšily podmínky ekologického hospodaření, připravují vlády zemí EU nejrůznější národní opatření - od přímých dotací, podpor pro přechod k organickému zemědělství až po podpůrné dotace pro udržování ekologického statutu farem," říká studie CLM. K nepominutelným podporám patří i dotace na obnovu venkova a krajiny. Ty dokonce tvoří součást dotační politiky EU i v rámci Společné zemědělské politiky (CAP - Common Agricultural Policy).

Pomohla by DPH na nule?

Autoři studie CLM se rozhodli, že zkusí předpovědět, jak moc by nárůstu rozlohy ekologických farem pomohlo zavedení nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH) pro bioprodukty, jak se říká produktům ekologického zemědělství.

Autoři vycházejí z toho, že zavedení nulové DPH by zlevnilo bioprodukty na trhu, čímž by se zvýšila jejich konkurenceschopnost vůči potravinám ze zemědělství konvenčního. Samozřejmě, míra tohoto zvýhodnění se liší v rámci EU zemi od země stejně, jak se liší národní sazby DPH. Ty se pohybují od nuly (Irsko) až po 25 % (Dánsko). Pro svoji studii tedy vybrali pouze čtyři země, které měly reprezentovat jakýsi "průměrný" dopad nulové sazby DPH na ceny biopotravin - Rakousko (DPH 10 %), Dánsko (25 %), Švédsko (12 %) a Nizozemí (6 %).

Poté srovnali průměrné ceny tří druhů základních potravin (obilniny či mouka, mléčné výrobky, brambory) z konvenčního a ekologického zemědělství a poté ceny biopotravin v případě nulové sazby DPH.

Rakousko - ráj ekofarmářů

Rakousko je v dnešní Evropě považováno téměř za jakýsi "ráj ekologických zemědělců". Hospodaří tu na téměř 288 tisících hektarů, což je 8,43 % zemědělské půdy v zemi. Na této půdě je 19 741 ekologických farem, což je 7,3 % všech rakouských farmářů.

V Rakousku existuje poměrně nízká (10%) sazba DPH. Čili její snížení na nulu by se v cenové konkurenceschopnosti biopotravin příliš neprojevilo. Stále by zůstaly o poznání dražší - chléb zhruba třikrát, mléčné výrobky jeden a půlkrát a brambory dokonce čtyřnásobně).
Přesto zde lze, podle studie, očekávat po případném snížení DPH zvýšení poptávky po biobramborách o 20 %, u biomléka a biochleba by se poptávka zvýšila zhruba o desetinu.

Nizozemí má co dohánět

V Nizozemí hospodaří 1 391 ekologických farem (1,48 % ze všech farem v zemi) na 27 820 hektarech. To je pouze 1,39 % z celkové výměry zemědělské půdy.

Sazba DPH v Nizozemí je 6 %. Už z toho je možné očekávat, že vliv jejího snížení na nulu nebude pro cenovou konkurenceschopnost bioproduktů nijak zvlášť výrazný.

Trochu zvláštním faktem je, že už dnes se ceny konvenčních a ekologických potravin v Nizozemí vzájemně velmi blíží - liší se zhruba o 15 až 25 %.

Díky tomu by i relativně malé zlevnění biovýrobků (o 6 % DPH) mohlo v některých případech zvednout poptávku i o málo více (autoři očekávají zvýšení poptávky o brambory o 10 %), na druhou stranu právě cenová vyrovnanost konvenčních a biopotravin znamená, že zákazníci si malého cenového výkyvu "ani nevšimnou". Proto autoři očekávají u chleba, mléka a jogurtů vzestup poptávky maximálně o 5 %.

Švédsko - pěkný průměr

Ve Švédsku je dnes 3 253 ekofarem (3,6 % z celkového počtu), které hospodaří na 155 674 hektarech, tj. na 5 % zemědělské půdy.

Sazba DPH je ve Švédsku 12 %, ceny konvenčních a biopotravin se liší o 15 až 20 %. Švédsko je tedy podobným případem jako Nizozemí s tím, že se cílovému stavu 10% zastoupení ekofarmářů mezi zemědělci blíží daleko víc.

Očekávané zvýšení poptávky po chlebu, mléku, jogurtech, máslu i bramborách z ekologického zemědělství ve Švédku se pohybuje okolo 10 %.

Dánsko - biopotraviny levnější

Zvláštním případem je Dánsko. Zavedení nulové sazby DPH by tu znamenalo, že biopotraviny budou levnější, než konvenční konkurence! Dánové totiž latí 25% DPH. Po jejím zrušení by prudce klesly ceny všech zkoumaných výrobků - mouky, mléka, jogurtů i másla. Autoři studie očekávají nárůst poptávky v rozmezí od 20 do 50 procent.

Už dnes se v Dánsku ekologicky hospodaří na 146 685 hektarech, což je 4,9 % zemědělské půdy (3 099 farem).

A celá Evropa?

Jaké tedy podle autorů studie z těchto čtyř případů plynou závěry pro celou EU? Zavedení nulové sazby DPH ve všech zemí EU by ve svém důsledku mohlo znamenat zvýšení rozlohy ekologicky obdělávané půdy o 289 258 hektarů. Nezvýšilo by tedy rozhodně rozlohu tak, aby samo o sobě pomohlo dosažení kýžených deseti procent, nicméně zvláště v zemích s vyššími sazbami DPH (Dánsko, Finsko, Itálie, Švédsko) by mohlo ekologickým zemědělcům pomoci dost výrazně.

Článek vychází v tištěném EkoListu č. 3/2002.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist