Poradenská firma: Do roku 2013 zlevní solární panely o polovinu
Ceny solárních panelů padají a do roku 2013 bude jejich cena oproti roku 2009 poloviční, uvádí se ve zprávě poradenské společnosti Ernst & Young. Zatímco v roce 2009 přišel jeden watt instalovaného výkonu na více než 2 dolary, letos je to pouze dolar a půl. Podle makléřů a analýz z průmyslu bude pokles pokračovat a v roce 2013 již bude cena jeden dolar.
Nyní je elektřina z fotovoltaických panelů ekonomicky výhodná jen díky garantovaným výkupním cenám. Podle analýzy by klesající ceny sluneční elektřiny a rostoucí ceny fosilních paliv mohly učinit tento zdroj energie konkurenceschopný i bez dotací. A to do deseti let. Do té doby již firmy s velkou spotřebou zřejmě přejdou na solární energii. Ta ač nedotovaná, bude prý již mezi lety 2016 až 2019 levnější než ta konvenční.
Británie se rozhodla podporu směřovat na malé instalace, ale předseda Solar Trade Association Howard Johns tvrdí, že smysl dává podpora všech instalací a díky rychlému rozvoji se solární energetika obejde bez dotací relativně brzo. Johns si také pochvaluje, že o zářné budoucnosti solární energetiky mluví nezávislí konzultanti.
Ministr pro klima Greg Barker řekl Guardianu, že Británie podcenila potenciál sluneční energie, nicméně vzhledem k poklesu cen doufá, že se pro podporu velkých solárních instalací najdou nové cesty.
Podobná data jako Ernst & Young uvádí i finanční agentura Bloomberg New Energy Finance, která hovoří o drastickém měsíčním poklesu cen vysoce kvalitního křemíku o 28 %. Křemík je nezbytnou součástí většiny panelů.
Pozitivní informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců z Výboru pro změnu klimatu – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá.
Podle článku Duncana Clarka „Price of solar panels to drop to $1 by 2013, report forecasts“ zveřejněném na serveru guardian.co.uk dne 20. června 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Dotaz - 28. 7. 2011 - JiBJiž od prvobytně pospolné společnosti existuje něco jako dělba práce. (Patrně Vám to bylo zatajeno.)Jinak znova opakuji, že posledních pět let má zodpovědnost za resort MPO, pod které energetika spadá, partaj ODS! Pokud tvrdíte, že ministr příslušného resortu za něj neodpovídá, tak pak můžeme rovnou zrušit celou vládu pro nadbytečnost a ušetřit tak spoustu peněz. Pro jistotu znovu připomenu, že na této pozici se posledních pět let střídají jen a jen ministři nějak provázaní s energetikou. MARTIN ŘÍMAN (ODS) … bajkař o foukání na vrtule, dárce emisních povolenek ČEZu, posléze ministr MPO, nyní za odměnu předseda dozorčí rady ČEZu VLADIMÍR TOŠOVSKÝ … dříve manager ČEZu, posléze předseda představenstva ČEPSu, ministr MPO v době kdy se mělo jednat ohledně FVE a kdy se nic nedělo(nominovala ODS). Nyní opět předseda představenstva ČEPSu OLDŘICH VOJÍŘ (ODS) předseda rozpočtového výboru PS, který má hospodářské záležitosti v parlamentu na starosti. Byl tam v době kdy se mělo jednat ohledně FVE a kdy se nic nedělo. |