https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poradenska-firma-do-roku-2013-zlevni-solarni-panely-o-polovinu?ids%5Bx7cb93104199e95cae35912fcc4858959%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poradenská firma: Do roku 2013 zlevní solární panely o polovinu

27.7.2011 01:01 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá. Na obrázku fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 5 MW v obci Hawk u Trentu v hrabství Nottingham.
Informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá. Na obrázku fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 5 MW v obci Hawk u Trentu v hrabství Nottingham.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Conergy.cz
Z analýzy poradenské společnosti Ernst & Young vyplývá, že obnovitelné zdroje energie mohou být do deseti let konkurenceschopné i bez dotací, píše deník Guardian.
 

Ceny solárních panelů padají a do roku 2013 bude jejich cena oproti roku 2009 poloviční, uvádí se ve zprávě poradenské společnosti Ernst & Young. Zatímco v roce 2009 přišel jeden watt instalovaného výkonu na více než 2 dolary, letos je to pouze dolar a půl. Podle makléřů a analýz z průmyslu bude pokles pokračovat a v roce 2013 již bude cena jeden dolar.

Nyní je elektřina z fotovoltaických panelů ekonomicky výhodná jen díky garantovaným výkupním cenám. Podle analýzy by klesající ceny sluneční elektřiny a rostoucí ceny fosilních paliv mohly učinit tento zdroj energie konkurenceschopný i bez dotací. A to do deseti let. Do té doby již firmy s velkou spotřebou zřejmě přejdou na solární energii. Ta ač nedotovaná, bude prý již mezi lety 2016 až 2019 levnější než ta konvenční.

Británie se rozhodla podporu směřovat na malé instalace, ale předseda Solar Trade Association Howard Johns tvrdí, že smysl dává podpora všech instalací a díky rychlému rozvoji se solární energetika obejde bez dotací relativně brzo. Johns si také pochvaluje, že o zářné budoucnosti solární energetiky mluví nezávislí konzultanti.

Ministr pro klima Greg Barker řekl Guardianu, že Británie podcenila potenciál sluneční energie, nicméně vzhledem k poklesu cen doufá, že se pro podporu velkých solárních instalací najdou nové cesty.

Podobná data jako Ernst & Young uvádí i finanční agentura Bloomberg New Energy Finance, která hovoří o drastickém měsíčním poklesu cen vysoce kvalitního křemíku o 28 %. Křemík je nezbytnou součástí většiny panelů.

Pozitivní informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců z Výboru pro změnu klimatu – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá.

Podle článku Duncana Clarka „Price of solar panels to drop to $1 by 2013, report forecasts“ zveřejněném na serveru guardian.co.uk dne 20. června 2011.


reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

při vašem vrozeném zájmu - 27. 7. 2011 - JiB

Naopak, vtip je v tom, že naše přenosová a distribuční síť by bohatě zvládla větší zapojení rozptýlené výroby EE z OZE na rozdíl od nových jaderných reaktorů (ona je ta spotřeba totiž také rozptýlená). Zejména je-li namixovaná z vícero(!) druhů OZE.
Srovnávat větrnou situaci u nás a v SRN je zavádějící. My nemáme jednu exluzivně větrnou lokalitu tak jako Němci na pobřeží moře, ale celou řadu poměrně slušných lokalit.
Zjednodušeně řečeno postavíte-li na jednom místě výkon 2GWe, pro který u nás stejně nemáte spotřebu, tak jej musíte vyvézt daleko k zahraničním zákazníkům - musíte budovat nové VVN.

Nehledě na to přechod na OZE nás dříve či později čeká tak jako tak, protože fosilní zdroje stejně jako jaderné dojdou (teda pokud se nepodaří vyřešit termojadernou fůzi a nebudeme mít v každém okresním městě jednu jadernou elektrárnu, která by dodávala jak EE, tak také teplo - uf to by bylo něco pro teroristy + problémy s chlazením v létě atd. atd.). Přičemž pozvolný přechod na OZE by byl bezesporu mnohem levnější než skokový přechod. A čím dříve budeme patřit k zemím, které tento proces zvládnou, tím pro nás lépe. Neb kdo bude mít patřičné know how. Ten jej bude moci také zpeněžit. Ten, kdo jej nebude mít, ten za něj bude draze platit.
Vis světová statistika:
http://www.worldometers.info/cz/

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist