Poradenská firma: Do roku 2013 zlevní solární panely o polovinu
Ceny solárních panelů padají a do roku 2013 bude jejich cena oproti roku 2009 poloviční, uvádí se ve zprávě poradenské společnosti Ernst & Young. Zatímco v roce 2009 přišel jeden watt instalovaného výkonu na více než 2 dolary, letos je to pouze dolar a půl. Podle makléřů a analýz z průmyslu bude pokles pokračovat a v roce 2013 již bude cena jeden dolar.
Nyní je elektřina z fotovoltaických panelů ekonomicky výhodná jen díky garantovaným výkupním cenám. Podle analýzy by klesající ceny sluneční elektřiny a rostoucí ceny fosilních paliv mohly učinit tento zdroj energie konkurenceschopný i bez dotací. A to do deseti let. Do té doby již firmy s velkou spotřebou zřejmě přejdou na solární energii. Ta ač nedotovaná, bude prý již mezi lety 2016 až 2019 levnější než ta konvenční.
Británie se rozhodla podporu směřovat na malé instalace, ale předseda Solar Trade Association Howard Johns tvrdí, že smysl dává podpora všech instalací a díky rychlému rozvoji se solární energetika obejde bez dotací relativně brzo. Johns si také pochvaluje, že o zářné budoucnosti solární energetiky mluví nezávislí konzultanti.
Ministr pro klima Greg Barker řekl Guardianu, že Británie podcenila potenciál sluneční energie, nicméně vzhledem k poklesu cen doufá, že se pro podporu velkých solárních instalací najdou nové cesty.
Podobná data jako Ernst & Young uvádí i finanční agentura Bloomberg New Energy Finance, která hovoří o drastickém měsíčním poklesu cen vysoce kvalitního křemíku o 28 %. Křemík je nezbytnou součástí většiny panelů.
Pozitivní informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců z Výboru pro změnu klimatu – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá.
Podle článku Duncana Clarka „Price of solar panels to drop to $1 by 2013, report forecasts“ zveřejněném na serveru guardian.co.uk dne 20. června 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
elektřinu zdražila liknavost ODS - 29. 7. 2011 - psTakže vy se domníváte, že nepřijetí novelizace by nebylo na škodu, že by zákon mohl začít platit přesto, že většina parlamentu by s tím nesouhlasila? Zajímavý názor, takový neortodoxní.Ale vážně si myslíte, že předkládat něco v roce 2009 by něco vyřešilo? Místo 800 mld. během 20 let bychom zaplatili 700 mld. Fakt skvělý, to by přece od základu změnilo situaci. :-) Vy opravdu nechápete ten zjevný fakt, že k hlavní škodě došlo v roce 2005 přijetím megatunelářského zákona 180/2005 Sb.? A pokud už k takovému zločinu došlo mělo se to řešit do roka max. do dvou. Mimochodem, když němci tu situaci tak brilantně (na rozdíl od nás) zvládli tak proč volají po snížení výkupních cen za tzv. oze, proč jim vadí enormní náklady na podporu tzv. oze? Že by kvůli tomu, že celá tato koncepce (ne jen její česká verze) je naprosto hloupá a nesmyslná? |