https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-zitra-projednaji-novelu-stavebniho-zakona-ktera-omezuje-prava-obcanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci zítra projednají novelu stavebního zákona, která omezuje práva občanů

26.6.2017 15:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle ekologických organizací návrh nenaplňuje záměr zjednodušit a zrychlit povolování staveb, jen bere lidem právo spolurozhodovat o svém prostředí.
Podle ekologických organizací návrh nenaplňuje záměr zjednodušit a zrychlit povolování staveb, jen bere lidem právo spolurozhodovat o svém prostředí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PIRO4D / Pixabay
Zítra Sněmovna rozhodne o novele stavebního zákona. Podle ekologických organizací návrh nenaplňuje záměr zjednodušit a zrychlit povolování staveb, jen bere lidem právo spolurozhodovat o svém prostředí. Na tuto zásadní chybu narušující demokratická práva upozorňuje politiky řada veřejných osobností, čtyři právnické fakulty, pět bývalých ministrů životního prostředí, desítky spolků a více než 8 600 lidí z celé ČR.
 

Největší naděje neziskových organizací se upínají k poslancům a poslankyním ČSSD a KDU-ČSL i k šéfům těchto stran - Bohuslavu Sobotkovi a Pavlu Bělobrádkovi. V Poslanecké sněmovně totiž naposledy většina sociálních demokratů a všichni lidovci hlasovali proti vyškrtnutí práv občanů. Návrh prošel hlavně kvůli ANO a opozici.

Opozice však brojí proti zákonu jako celku. Poslanci a poslankyně mohou zákon buď odmítnout jako celek, nebo přijmou jednu z variant - sněmovní či senátní. Obě však berou lidem práva chránit své prostředí a ani jedna podle neziskových organizací neurychluje povolování staveb. Jsou naopak rozsáhlejší, složitější a obsahují více výjimek než platná legislativa. Navíc by šlo o provizorium. S návrhem je nespokojeno i předkládající ministerstvo pro místní rozvoj a rovnou připravuje jeho další změny.

Zítra mají strany vládní koalice, které disponují ve Sněmovně pohodlnou většinou, naposledy šanci splnit programové prohlášení vlády, že zachová „současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních.“

Podle Ústavně-právního výbor Senátu by vyškrtnutí práv občanů nezrychlilo povolování staveb a bylo by v rozporu s Ústavou danými právy.

Občanské spolky nemohou povolávání staveb zablokovat, to je v rozhodnutí úřadů. Za velké průtahy při povolávání nesou podle neziskových organizací odpovědnost investoři a úřady. "Spolky se účastní jen zlomku povolovacích řízení. Průzkum vedených stavebními úřady velkých měst ukázal, že některý/kterýkoli z účastníků povolování staveb (obec, majitel sousedních pozemků či spolek) se odvolal jen v pěti procentech případů. V drtivé většině případů mu nadřízený úřad dal za pravdu. Jejich účast tedy byla oprávněná," říká za neziskové organizace Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

Přečtěte si k tématu novelizace stavebního zákona

Stanovisko Ilony Jančářové z katedry práva životního prostředí a práva pozemkového na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Návrh poslance Foldyny zásadně snižuje standard účasti veřejnosti v řízeních o lokálních záměrech
Komentář právníka Davida Poláška Přece nám do toho nebudou mluvit.
Komentář Petra Svobody z Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK Proč je třeba zachovat účastenství ekologických spolků ve správních řízeních
Komentář Jana Moravce z ČSOP Čtyři slova, která ovlivní životy tisíců lidí.
Komentář Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva.
Text od autora pozměňovacího návrhu Jaroslava Foldyny Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat.
Komentář Pavla Řeháka, tajemníka města Vrchlabí Právě přijatá omezení pro účast spolků v řízeních nemusí být ke škodě věci


Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist