Potřebujeme nové bloky Temelína? Odborníci odpovídají Ekolistu
"Potřebuje ČR přistavět dva bloky v jaderné elektrárně Temelín? "
Své odpovědi nám poslali:
- Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí o. s. Jeho komentář najdete zde.
- Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho komentář najdete zde.
- Radek Škoda, odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Jeho komentář najdete zde.
Podle Miroslava Havránka z Centra pro otázky životního prostředí UK nelze odpovědět jednoduše ano nebo ne. A ve svém komentáři se pouští do analýzy budoucího stavu energetiky, ale i světového energetického rozpoložení. Havránek rozebírá, jaké jsou klady a zápory jaderných elektráren - a dochází k závěru. "Jakkoli jsem velkým zastáncem fotovoltaiky, energetických úspor i ostatních OZE, stále si nemyslím, že bychom byli v roce 2025 schopni jimi pokrýt více než 35 % primárních energetických zdrojů," píše Havránek. „Pokud bych se tedy měl vyslovit k záměru postavit dva nové bloky JETE, vyslovil bych se ano.“ Celý komentář Miroslava Havránka.
„Ne, dnes rozhodně ne,“ říká na otázku potřebnosti stavby dalších dvou bloků odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren Radek Škoda. Je to podle něho stejné, jako se spořením na důchod. "Za sebe to mám jasné. Nepotřebuji si dnes spořit na důchod, a je moudré to dělat. Nepotřebujeme dnes nové bloky přistavět, a je moudré tak činit," říká Škoda. Ve svém lehce ironicky laděném komentáři pak nastiňuje vlastnosti nejen jaderné energetiky. Více čtěte v komentáři Radka Škody.
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí ve svém příspěvku vysvětluje, proč nepotřebujeme nové jaderné reaktory v Temelíně. „Je bláhové se domnívat, že díky jádru odstavíme tepelnou elektrárenskou špínu hyzdící severočeskou krajinu. Temelínskou jadernou elektřinu již celé desetiletí vyvážíme. Proto jsme Temelín evidentně stavěli a jsme největší vývozci široko daleko v přepočtu na hlavu. Nové bloky na tuto tradici jasně navazují,“ upozorňuje Vlček. Podle něho spotřeba energie v ČR nutně stoupat nemusí. Více se dočtete komentáři Pavla Vlčka.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
zelení - 11. 1. 2011 - AlešPodle nich se blíží ropný zlom - neobnovitelné zdroje docházení a svět jde do energetické krize , ale stejní lidé co tuto krizi čekají Vám řeknou, že jaderné el. nepotřebujeme protože energie máme dost.Jinak můj názor je , že mít energii nám dává svobodu, košili nebo třeba pračku si můžeme dovést z x zemní světa a když ne , pak si za vyššší cenu můžeme vyrábet vlastní , ale dovoz energie = závislost na jednom konkrétním dodavateli tomu stačí zavřít kohoutky a celá naše společnost se rozpadne jako domek z karet - to z nás dělá poslušné psy přivázené na řetězu. el. energie obecně nahrazuje energie ostatní , takže je výhodné stavět nové bloky a vyrábět vlastní energii a také je výhodné převáděť spotřebu energie z dovozu na energii elektrickou - plynový kotel verzus tepelené čerpadlo , dálkové teplo... |