Potřebujeme nové bloky Temelína? Odborníci odpovídají Ekolistu
"Potřebuje ČR přistavět dva bloky v jaderné elektrárně Temelín? "
Své odpovědi nám poslali:
- Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí o. s. Jeho komentář najdete zde.
- Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho komentář najdete zde.
- Radek Škoda, odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Jeho komentář najdete zde.
Podle Miroslava Havránka z Centra pro otázky životního prostředí UK nelze odpovědět jednoduše ano nebo ne. A ve svém komentáři se pouští do analýzy budoucího stavu energetiky, ale i světového energetického rozpoložení. Havránek rozebírá, jaké jsou klady a zápory jaderných elektráren - a dochází k závěru. "Jakkoli jsem velkým zastáncem fotovoltaiky, energetických úspor i ostatních OZE, stále si nemyslím, že bychom byli v roce 2025 schopni jimi pokrýt více než 35 % primárních energetických zdrojů," píše Havránek. „Pokud bych se tedy měl vyslovit k záměru postavit dva nové bloky JETE, vyslovil bych se ano.“ Celý komentář Miroslava Havránka.
„Ne, dnes rozhodně ne,“ říká na otázku potřebnosti stavby dalších dvou bloků odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren Radek Škoda. Je to podle něho stejné, jako se spořením na důchod. "Za sebe to mám jasné. Nepotřebuji si dnes spořit na důchod, a je moudré to dělat. Nepotřebujeme dnes nové bloky přistavět, a je moudré tak činit," říká Škoda. Ve svém lehce ironicky laděném komentáři pak nastiňuje vlastnosti nejen jaderné energetiky. Více čtěte v komentáři Radka Škody.
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí ve svém příspěvku vysvětluje, proč nepotřebujeme nové jaderné reaktory v Temelíně. „Je bláhové se domnívat, že díky jádru odstavíme tepelnou elektrárenskou špínu hyzdící severočeskou krajinu. Temelínskou jadernou elektřinu již celé desetiletí vyvážíme. Proto jsme Temelín evidentně stavěli a jsme největší vývozci široko daleko v přepočtu na hlavu. Nové bloky na tuto tradici jasně navazují,“ upozorňuje Vlček. Podle něho spotřeba energie v ČR nutně stoupat nemusí. Více se dočtete komentáři Pavla Vlčka.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Proč Vlček? - 14. 1. 2011 - Jan Stejskal/Ekolist.czNo, my taky cítíme, že označovat slovem "odborník" všechny respondenty, jichž se ptáme na různé otázky, není ideální, ale nevymysleli jsme nic lepšího (nejde přitom jen o tenhle článek). Kdysi jsme tenhle typ článku nazývali "Fórum Ekolistu", ale čtenáři moc nechápali, co to "Fórum Ekolistu" znamená. Pak jsme nechávali v titulku jen název tématu (tedy bez dovětku, který by naznačoval, že jde o odpovědi na otázky vyvolané Ekolistem), to je ale zase pro čtenáře matoucí, protože nejde o běžný zpravodajský článek, ale vlastně o shrnutí několika názorů prezentovaných v rubrice Názory a komentáře na Ekolistu. No a na tohle v titulku nějak upozornit musíme. My tomu redakčním slangem:-) říkáme "Názoristé", ale tohle slovo pochopitelně v nadpisu článku použít nemůžeme. Většinou jsme k tomu tedy psávali, že se ptáme "odborníků a zástupců zainteresovaných stran", ale takhle dlouhé to do titulku článku taky napsat nemůžeme. Tak jsme si nakonec řekli, že to zkrátíme na "Ekolist se ptá odborníků", i když víme, že je to slovo nepřesné. Naše úvaha vycházela z toho, že se většinou ptáme lidí, kteří se daným tématem dlouhodoběji a hlouběji zabývají, tudíž jsme si říkali, že by se s určitým nadhledem dali za odborníky označit. Nicméně ještě nad tím v redakci podumáme, třeba přijdeme na něco vhodnějšího. |