Povodí Labe dokončilo úpravu toku Třebovky v úseku Třebovice – Česká Třebová
Součástí stavby byly úpravy koryta řeky v obcích Třebovice a Rybník a v části České Třebové v délce 4,9 kilometru. Stavbaři vybudovali nové opěrné, nábřežní a protipovodňové zdi a upravili a zvýšili podezdívky oplocení. Postavili také zemní hráze a dva zdrsněné kamenné skluzy.
"Celkem bylo postaveno devět nových mostů a 13 lávek, pevná opatření byla na několika místech doplněna mobilním hrazením," uvedla Bendová. Náklady dosáhly 450 milionů korun, státní podnik na ně získal část peněz z dotačního programu ministerstva zemědělství. Díky opatřením by měla být obec Třebovice i Česká Třebová ochráněny před padesátiletou vodou.
Povodí Labe zbývá po povodních v roce 1997 postavit ještě poldr u Kutřína na Chrudimsku. Stavba zhruba za 400 milionů korun bez DPH začala loni v dubnu a měla být dokončena v říjnu 2024. Vybudování poldru ale zdržely komplikace s nestabilním podložím, kvůli nimž Povodí Labe ukončilo smlouvu na výstavbu se stavební společností OHLA ŽS a hledá nového zhotovitele.
Na Orlickoústecku povodně před 25 lety poškodily přes 2000 rodinných a bytových domů, 13 z nich zcela zničily. Stovky lidí musely opustit své domovy. Záplavy měly i další negativní dopady. Změnila se povodňová pásma, pojišťovny výrazně zvýšily ceny pojistek nemovitostí nebo lidem nechtěly domy pojistit vůbec. Ceny nemovitostí v oblasti do doby vybudování protipovodňových opatření výrazně poklesly.
reklama