Povodí Moravy odmítá, že mohlo zamezit zhoršení vody na přehradě

V Brněnské přehradě byla v minulosti špatná voda a nedalo se v ní koupat. Po jejím vyčištění za stovky milionů je vhodná k rekreaci. Letos poprvé za několik let ale museli hygienici koupání zakázat. Poté se objevily informace, že tomu mohlo Povodí Moravy zamezit, kdyby dříve aplikovalo síran železitý, který je účinný v boji proti sinicím. "Toto tvrzení odmítáme. Už na počátku května bylo v nádraži velké množství fosforu, rozmnožení sinic navíc ovlivnilo extrémní počasí. Na počátku května byla teplota vody o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni. Velmi výrazný byl i úbytek srážek," uvedl Chmelař. Sinicím se daří ve vodách s vysokým obsahem živin, především fosforu.
Podle Oppeltové Povodí Moravy dělá, co může. Nemyslí si, že by dřívější nasazení síranu železitého stav výrazně ovlivnilo. "Zhoršená kvalita vody je souhrou několika věcí. Je teplo a je sucho, to je největší problém. Povodí Moravy tu deset let fungovalo, ale letos jsou průtoky vody naprosto katastrofické," uvedla Oppeltová.
Podle ní Povodí Moravy supluje to, co by se mělo dělat na čistírnách odpadních vod. Čištírny mívají obce nebo spolky obcí. "Kdyby čistírny čistily vodu tak, jak mají, nebylo by potřeba, aby Povodí Moravy dávalo do vody tolik síranu," dodala Oppeltová. Při nedostatečném vyčištění a malém množství vody je koncentrace znečištění toku větší, řekla.
Podle Chmelaře se souběžně s opatřeními konají jednání na úrovni krajů a vodoprávních úřadů a obcí, aby se minimalizovalo znečištění přitékající do vodní nádrže. "Povodí Moravy jako správce neodpovídá za kvalitu vody v tocích a nádražích. Za kvalitu a míru odstranění znečištění odpovídají producenti odpadních vod," dodal Chmelař.
reklama