https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-odmita-ze-mohlo-zamezit-zhorseni-vody-na-prehrade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy odmítá, že mohlo zamezit zhoršení vody na přehradě

26.7.2018 00:25 | BRNO (ČTK)
Povodí Moravy odmítá názory, podle nichž mohlo lepší péčí zamezit zhoršení kvality vody na Brněnské přehradě. / Na snímku opalování na pláži a koupání v čisté vodě na Brněnské přehradě v létě 2015
Povodí Moravy odmítá názory, podle nichž mohlo lepší péčí zamezit zhoršení kvality vody na Brněnské přehradě. / Na snímku opalování na pláži a koupání v čisté vodě na Brněnské přehradě v létě 2015
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | prygl.net
Povodí Moravy odmítá názory, podle nichž mohlo lepší péčí zamezit zhoršení kvality vody na Brněnské přehradě. Voda je tam nebezpečná kvůli přemnoženým sinicím a hygienici v ní zakázali koupání. Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař včra ve zprávě uvedl, že se v některých médiích objevily informace, že povodí mohlo zhoršení zabránit například dřívějším dávkováním síranu železitého. Chmelař to odmítá, podle něj horší vodu způsobilo sucho a vedro. Potvrzuje to i Petra Oppeltová z Mendelovy univerzity, podle níž Povodí Moravy dělá, co může.
 

V Brněnské přehradě byla v minulosti špatná voda a nedalo se v ní koupat. Po jejím vyčištění za stovky milionů je vhodná k rekreaci. Letos poprvé za několik let ale museli hygienici koupání zakázat. Poté se objevily informace, že tomu mohlo Povodí Moravy zamezit, kdyby dříve aplikovalo síran železitý, který je účinný v boji proti sinicím. "Toto tvrzení odmítáme. Už na počátku května bylo v nádraži velké množství fosforu, rozmnožení sinic navíc ovlivnilo extrémní počasí. Na počátku května byla teplota vody o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni. Velmi výrazný byl i úbytek srážek," uvedl Chmelař. Sinicím se daří ve vodách s vysokým obsahem živin, především fosforu.

Podle Oppeltové Povodí Moravy dělá, co může. Nemyslí si, že by dřívější nasazení síranu železitého stav výrazně ovlivnilo. "Zhoršená kvalita vody je souhrou několika věcí. Je teplo a je sucho, to je největší problém. Povodí Moravy tu deset let fungovalo, ale letos jsou průtoky vody naprosto katastrofické," uvedla Oppeltová.

Podle ní Povodí Moravy supluje to, co by se mělo dělat na čistírnách odpadních vod. Čištírny mívají obce nebo spolky obcí. "Kdyby čistírny čistily vodu tak, jak mají, nebylo by potřeba, aby Povodí Moravy dávalo do vody tolik síranu," dodala Oppeltová. Při nedostatečném vyčištění a malém množství vody je koncentrace znečištění toku větší, řekla.

Podle Chmelaře se souběžně s opatřeními konají jednání na úrovni krajů a vodoprávních úřadů a obcí, aby se minimalizovalo znečištění přitékající do vodní nádrže. "Povodí Moravy jako správce neodpovídá za kvalitu vody v tocích a nádražích. Za kvalitu a míru odstranění znečištění odpovídají producenti odpadních vod," dodal Chmelař.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist