https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-sucho-trva-zasoby-vody-ve-snehu-jsou-nizke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy: Sucho trvá, zásoby vody ve sněhu jsou nízké

30.1.2020 00:44 | BRNO (ČTK)
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy pokračuje i v letošním roce. / Ilustrační foto
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy pokračuje i v letošním roce. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy pokračuje i v letošním roce. Vodohospodářům dělají starosti především nízké zásoby vody ve sněhové pokrývce. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
 

Na většině vodních toků jsou hladiny podle povodí na podprůměrných hodnotách. Týdenní průtoky se v minulém týdnu pohybovaly mezi 25 až 55 procenty průměrných lednových hodnot. Například ve Strážnici na Hodonínsku protéká největší moravskou řekou Moravou jen 38 procent lednového normálu. V Dyji na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 20 procent dlouhodobého měsíčního průměru, Bečva je v přerovských Dluhonicích na 37 procentech, Dřevnice ve Zlíně na 21 procentech. Některé vodní toky jsou i na hranici sucha - Velička je na osmi procentech dlouhodobého měsíčního průtoku, Jevišovka na šesti procentech.

"Zásoby vody ve sněhu činí v povodí Moravy pod soutokem s Dyjí pouhých 82 milionů metrů krychlových vody. Pro srovnání v loňském roce to bylo ve stejnou dobu 797 milionů metrů krychlových vody, v roce 2017 to bylo 561 milionů metrů krychlových vody. Letošní zásoby vody ve sněhu jsou dokonce nižší než v roce 2018, který byl extrémně suchý," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Doplnil, že zásoby vody ve sněhu jsou klíčové pro plnění vodních nádrží v jarních měsících i pro doplňování hladiny podzemních vod. V letošním roce tak povodí podle něj zatím nemá z čeho nádrže plnit, sucho se tak může prohlubovat.

Vodní nádrže Vranov, Vír, Hubenov jsou nyní naplněné přibližně z poloviny. "Již od konce loňského roku z některých nádrží odpouštíme jen stanovené minimální povolené průtoky. Přítoky do nádrží jsou však ještě menší a hladiny vody v nádržích zaklesávají. Z důvodu minimálních zásob vody ve sněhu během ledna jsme zažádali i o mimořádnou manipulaci spočívající ve snížení odtoku z vodních nádrží Vranov a Vír," uvedl Gargulák.

Povodí realizuje či připravujeme projekty za stovky milionů korun, jejichž cílem je posílení vodních zdrojů v krajích nejvíce postižených suchem. Mezi nejvýznamnější patří výstavba vodní nádrže Vlachovice ve Zlínském kraji, rekonstrukce přivaděčů do vodárenské nádrže Hubenov na Vysočině, rekonstrukce vodárenské nádrže Koryčany či zvýšení hladiny vodní nádrže Nové Mlýny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 07:49
Vypadá to blbě a výhled je ještě horší. Nechumelisti mají pocit, že se nic neděje, nějaký trúba ještě píše, že nás čeká "období hojnosti". Neskutečný. Přitom se potvrzuje, že právě nejtvrdší klimaalarmisti měli vždy pravdu.
Odpovědět
Pa

PavelA

30.1.2020 07:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Kulový,my máme v Krkonoších vodu na sjezdovkách a prý to je v pořádku.
A že teď mnoho vody neposíláme do nížin v korytech,je podle KRNAPu v pořádku.Ona teď se ta voda asi nevsakuje a z Labe či Úpy žádná města pitnou vodu neberou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 08:10 Reaguje na PavelA
Na sjezdovkách je pouze nastřílený sníh, jinak nic a hrebeny Krkonoš mají třetinu sněhu, jak normálně.
Nikdo nečekal, že to půjde tak rychle a hlavně světlo na konci tunelu není.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusky-poslanec-za-teplou-zimu-muzou-usa-a-jejich-klimaticka-zbran-40311404#utm_content=freshnews&utm_term=klimatická zbrań&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Když i velmoci zrácejí soudnost a na "americkou klimatickou zbraň" nemají odpověď, je to víc než špatné. Jj, tou klimatickou zbraní je činnost našeho druhu, výledky jsou patrné i z kosmu. Musk si může blábolit o Marsu do omrzení, je to jen honění ega, lidstvu to nijak nepomůže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 09:01 Reaguje na Karel Zvářal
A co lidstvu teda pomůže?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
To jednou větou říct nejde.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 09:04 Reaguje na Karel Zvářal
Návrat k přírodě:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 09:12 Reaguje na Karel Zvářal
Můžete vět klidně více. Ale realitu a ne cypoviny typu "návrat k přírodě".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si s dovolením vychutnám tu stávající cypovinu až do konce. Ať člověk napíše cokoliv, vždy se sesype smečka chytrolínů, kteří vědí všechno nejlíp. Takže je to nich:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 09:20 Reaguje na Karel Zvářal
Když napíšete cypovinu, tak se nedivte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 18:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud je pro vás respektování zákonů přírody cypovina, tak nechápu, proč na tyto stránky lezete. Právě bezbřehá exploatace, přeměňování krajiny v poušť, systematická preference jednoho dominantního druhu na úkor všeho ostatního... - proto jsme dnes tam kde jsme.

Každá sranda jednou končí. Návrat k přírodě není "Zpátky na stromy", jak jste si asi hbitě ta slova vyložil, ale trvale udržitelný rozvoj. Když člověk zvládá cesty do kosmu, zvládl by i tento přístup. Ale pokud k tomu není vůle, jsou veškeré diskuse k tématu zbytečné, cype.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2020 07:51 Reaguje na Karel Zvářal
Asi si každý představuje pod pojmem "návrat k přírodě" něco jiného. Pro mě je to fráze technokratů, kteří přírodu znají jen z televizní obrazovky a kážou cypoviny a vůbec netuší, co by to pro ně znamenalo.
Udržitelný rozvoj je přece něco úplně jiného.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.1.2020 08:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte teda úžasný postřeh, jestli mě jste vyhodnotil jako technokrata!-)) Tolik našlapané po přírodě nemáte určitě, a shlédnutých dokumentů či přečtené literatury rovněž tak.

Připomněl jste mi tím zkoušku z marxáku, kdy mě paní profesorka vyhodila, že jí říkám fráze. Tak jsem jí opáčil, že co jiného, než odříkávání frází, tato displína je...

Takže polopaticky: člověk se má přizpůsobit přírodě, nikoliv příroda lidské chamtivosti a rozlejzavosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2020 08:51 Reaguje na Karel Zvářal
Nebuďte člověče tak vztahovačný, já nemám rád frázi o "návratu k přírodě" a vy si to hned vztahujete na sebe. Pokud vás to urazilo, omlouvám se.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 10:18 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.youtube.com/watch?v=gGrpf4U1IXw
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.1.2020 20:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě pamatuji, jak v předpovědích počasí říkali "... bouřky z horka...". Z horka bouřky opravdu byly, ale z tepla nejsou? Ty bouřky z horka si pamatuji dobře proto, že v roce 1956 v květnu bylo dost teplo a nás s mou budoucí (a dnešní) ženou chytla bouřka když jsme seděli na stráni nad divokou Šarkou a kolem nás udeřil několikrát blesk do země, měli jsme tehdy z pekla štěstí, že jsme to přežili, což nám došlo až později. Pamatuji si to zejména proto, že v následujícím lijáku, jsme promokli na doslova na kůži a ženě se srazily šaty tak vysoko nad kolena, že si netroufla jet tramvají a tak dodnes ji říkám z legrace, že zavedla v Praze minisukně. Už je nenosí, bude jí 86 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2020 07:47 Reaguje na Jiří Daneš
Bouřky z horka vznikají tehdy, když je půda nasycená vodou a na prudkém slunci je silná odpar.
V krajině vyschlé nic takové nastat nemůže.
Odpovědět
va

vaber

30.1.2020 09:23
kdysi se proměnil v poušť celý pruh planety od Sahary až k Indii a na jižní polokouli podobně, nyní, protože se planeta otepluje se tento pruh posouvá dál na sever ,to není problém Česka nebo špatného zacházení s půdou ,mění se planeta a pomoc neexistuje
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 09:35 Reaguje na vaber
Možná ještě existuje, jenže to by muselo celé lidstvo přestat žvanit a máknout.
Možná by stačily tahle tři body:
A) Zablokovat vypouštění CO2 přechodem na OZE a nízkoemisní průmysl.
B) zablokovat přemnožování obyvatel
C) Snížit spotřebu prakticky všeho, co se stává za chvíli odpadem, především plastů.
Odpovědět
Pa

PavelA

30.1.2020 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
a začněme u sebe,ne u celého lidstva.
"Mysli globálně,jednej lokálně!",citát,nevím kdo je autor.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 10:02 Reaguje na PavelA
To dělám dávno, moje spotřeba (dnes jako důchodce) skutečně planetu neohrožuje a nikdy neohrožovala, i když určitou stopu samozřejmě mám, jako každý. Ale ten problémje skutečně ve vyšších sférách.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.1.2020 20:31 Reaguje na Pavel Hanzl
To by skutečně nestačilo, to jsme tady přece měli před "Sametem".
A)Nebylo uhlí na topení, když se neobjedalo včas,
ještě v létě.
B)Byla nízká porodnost, sice vyšší než dnes, ale
stejně to nebyly ani 2 děti na 1 ženu (průměrně).
C)Pořád se píše o tom, že za totality byly prázdné
obchody, a nic nebylo k dostání, takže nutně byla
výrazně nižší spotřeba všeho, nejen toho, co se
stává odpadem (ani prý toaletní papír nebyl).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2020 08:00 Reaguje na Jiří Daneš
Jistě, konzum nás za komára neohrožoval. Ale Mostecká pánev a vůbec Severní Čechy byly vyhodnoceny jako největší totálně zdevastované území na světě (National Geographic někdy z 80.let). Dokázali jsme totálně otrávit Krušné hory i Jizerky. Ostravsko na tom nebylo nějak prudce lépe.
Proto píšu, že ten největší problém je dnes "nahoře", tj. v energetice na kterou občan moc vliv nemá.
Samozřejmě se člověk běžně vyhýbá petflaškám a vůbec jednorázovým plastům, to je snad normální.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 09:35 Reaguje na vaber
Správně, vabere. Pomoc (naděje) byla popisována od osmdesátých let. Bez kloudné reakce. Oheň jde hasit, pokud jsou plameny malé. Jak to zachvátí celý objekt, jen se kontroluje dohoření. Tak nějak to vidím s tou "vymodlenou" změnou klimatu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 09:45 Reaguje na Karel Zvářal
Jak chcete, nešťastníče, "kontrolovat dohoření" když sedíte uprostřed plamenů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.1.2020 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Z čeho soudíte, že jsem nešťastný? Naopak, na ty šance, které mi tato mafiánsko-vlčí společnost poskytla, jsem dosáhl profesionálních výsledků. Sám voják v poli nic (zásadního) nezmůže. A že vše má svůj počátek a konec, s tím jsem dávno smířen.
Odpovědět
A

Alena Lyskova

30.1.2020 10:20
Jsem přesvědčena že vše mají na svědomí ti, kteří svázali lidem ruce aby průběžně nebyli schopni reagovat na stav vody v krajině. Naši předkové si prostě v době přebytku udělali zásoby a z těch pak čerpali.
Jenže dnes si nesmíte udělat zásobu vody v krajině. Možná byste mohl ale kdo by se stou byrokracií chtěl potýkat. Nezbývá jen psát co by se mělo nebo nemělo ale na druhou stranu buďme rádi to ještě můžeme.
Modleme se aby nám toto právo zůstalo co nejdéle.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.1.2020 10:52
Vodu v krajině bychom uměli zadržet, ale to by se muselo chtít. Deficit zádržnosti u zemědělské půdy činí 3,6 mld m3. (důsledek průmyslového zemědělství)

Svého času profesor Otakar Štěrba(ÚP Olomouc) navrhoval obnovu říční krajiny (viz časopis Vesmír) , v podstatě obnovu prameništních oblastí v ČR. Pro nezájem politiků v Praze k nápravě nedošlo.

Mohl bych uvést řadu dalších věcí, ale skončím u podstatného. Totální nepřipravenost regionů, krajů a obcí ihned realizovat potřebná opatření. (mustry máme např. Projekt Zdoňov)

Máme solidního ministra ŽP, byla vydána celá řada vládních usnesení, Program boje proti suchu apod., ale politici od krajské úrovně dolů jsou zcela mimo a nevědí (se vzácnými výjimkami) ,co by dělat mohli.
K tomu si přičtěte armádu úřední byrokracie (čeká se na dekret z Prahy) a jste v reálu ledna 2020.

Situace je skutečně tristní a zopakovat se průběh léta 2015 tak budou skutečně vážné problémy.
Prostě koho jsme si zvolili , toho máme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 11:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Máte samozřejmě pravdu, jenže ten problém je ještě hlubší. Voda v krajině přece není záležitost úředníků na jakékoliv úrovni, ale sedláků. A tady je právě vidět ta promarněná příležitost, kterou jsme si vytvořili po plyšáku zvolením rozumného vedení státu. Za ministra Luxe (Kdu-ČSL) se velmi podporoval nový selský stav, restitucemi i dotační politikou, která byla cílená na údržbu krajiny, malá hospodářství, ovečky a kravky na pastvě.
Bohužel, lid si posléze zvolil do vedení státu ČSSD a především za ministrů Fencla a Palase se vše obrátilo. Dotace se přepákovaly zase zpět k průmyslovému zemědělství a pak to dorazil ještě Babiš se žlutým morem.
Když vidím zemědělství v Rakousku nebo ve Francii proti nám, je to prostě "nebe a dudy".
Odpovědět
va

vaber

30.1.2020 14:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
nefandím politikům ,ale za tohle opravdu nemohou, už jsem psal, kdysi spadlo 400mm srážek za rok, za poslední měsíce byly srážky průměrně do 5mm . Srážky 13mm na celém území Česka dají 1km3 a to je miliarda m3, za měsíc kdysi spadlo 30mm to je přes 2miliardy m3,prostě neprší a lidé nemají žádnou šanci tolik vody do Čech dostat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 15:21 Reaguje na vaber
Bohužel, je to pravda pouze částečně, podle srážkových úhrnů to není s deštěm až tak tragické, i když pokles nějaký je. Ale ten katastrofální způsob hospodaření bude možná rozhodující. V budoucnosti se dá očekávat skutečné sucho, nebo taky ne.
https://docplayer.cz/29820646-Srazkove-uhrny-a-vydatne-srazky-v-prazskem-klementinu-v-letech.html
Odpovědět
va

vaber

31.1.2020 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
nyní je 31.ledna a v místě kde žiji spadlo za měsíc tak 5mm maximálně, dnes celý den mrholí ale srážkově to nebude ani0,5mm
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist