Povodí Moravy začalo po obnově napouštět vodní nádrž poblíž Boskovic
Práce na vodní nádrži Skalice vodohospodáři zahájili loni na jaře, hotovo bylo na podzim. Napouštět ji začali v lednu, plná by mohla být na přelomu února a března. "Naším cílem bylo vrátit nádrži v plné míře funkci zadržování vody v krajině, což je podstatné zejména v období sucha. Nádrž však bude schopná převést i povodňové průtoky, a to až na úroveň tisícileté vody. Obnovou však dosáhneme i zlepšení dalších funkcí, jako posílení ekologické stability, biodiverzity a prodloužení životnosti nádrže na další desítky let," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Vodohospodáři obnovili hráz a funkční objekt. Nádrž má nový bezpečnostní přeliv, skluz i vývar. Ze dna vodohospodáři odstranili 20.000 metrů krychlových sedimentu. Vznikl i nový ostrov. "Těžba sedimentů probíhala výhradně ze dna nádrže tak, abychom zachovali litorální pásmo, což je důležité pro organismy žijící na břehu v těsné blízkosti nádrže. Nový ostrov poslouží zejména pro hnízdění ptactva. Sediment jsme ale odstranili také z přítoků do nádrže, kde jsme vyhloubili malé tůně, které zvyšují biodiverzitu prostředí," uvedl Gargulák.
Vodní nádrž Skalice je průtočná, vtékají do ní dva potoky – Výpustek a Chlumský potok. Nádrž slouží k zachytávání povodňových průtoků, chovu ryb a jako přirozený vodní biotop. Vodní plocha o rozloze čtyři hektary tvoří v území významný krajinný prvek, umožňuje život vodním a s vodou spjatým živočichům a esteticky dotváří okolní krajinu.
Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů. Povodí Moravy zasahuje do pěti krajů, zejména Olomouckého a Zlínského.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Hana Kvapilová
19.2.2024 09:04Tonda Selektoda
19.2.2024 18:53 Reaguje na Hana KvapilováAutorovi článku z Vašeho příspěvku se tedy nemusí líbit nově upravené vodní dílo a může si po jeho úpravě hledat třeba i argumenty proti. Včetně kritiky ceny díla a třeba i poukazováním na potřeby těch peněz pro zdravotnictví a školství.
Jinému by se třeba nemusela líbit bývalá zanedbanost rybníčku, plného sedimentů, splachů z okolních polí a jiného nepořádku, či dokonce i odpadků.
A vodohospodáři, tomu zase mohla vadit nefunkčnost zanedbaného vodního díla, za které nese svou odpovědnost, třeba z titulu jeho správce.
Jasně, každý může mít i názor odlišný od názoru investora a povolovacího orgánu. Je snad samozřejmé, že jestli má být rybníček po opravě napuštěn v průběhu letošního jara, až za pár týdnů, sotva na něm hned budou plavat kachničky.
Ó, Hrůzo hrůz! Možná se změní i současné druhy ptactva a jiných živočichů, které tuto oblast nově osídlí. To jistě nějakou dobu potrvá. Proto autor může sledovat postupnou obnovu ekosystému v rybníčku, v jeho okolí a blahořečit za to, jím kritizovanému investorovi...
Jaroslav Řezáč
21.2.2024 12:59 Reaguje na Tonda SelektodaNicméně často ta upjatost na sebe se vyskytuje.