https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozemkovy-urad-navysi-po-deseti-letech-pachtovne-za-pronajem-zemedelske-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozemkový úřad navýší po deseti letech pachtovné za pronájem zemědělské půdy

28.6.2024 23:18 | PRAHA (ČTK)
Zemědělci budou po deseti letech platit vyšší pachtovné za pronájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu. K navýšení sazby přistoupil Státní pozemkový úřad (SPÚ), protože podle něj už neodpovídala ekonomickým podmínkám v zemědělském sektoru. Na tiskové konferenci to řekli ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Sazbu stanoví úřad podle jednotlivých výrobních oblastí a plodin. Navýšení pachtovného navýší příjmy státního rozpočtu zhruba o 150 milionů korun ročně.
 
Nejvyšší sazbu pachtovného budou mít zemědělci v horských výrobních oblastech, a to 12,5 procenta. Zhruba o polovinu nižší sazbu mají bramborářsko-ovesné oblasti. V kukuřičné oblasti to jsou čtyři procenta. Nejnižší sazbu, tedy 3,6 procenta, nastavil úřad pro řepařskou výrobní oblast. Doposud platili zemědělci za nájem půdy 2,2 procenta od roku 2014.

V původním loňském plánu chtěl úřad změnit sazbu na jednotných 5,8 procenta. Výborný ale jednotnou sazbu pro všechny oblasti nepodpořil a připravili s pozemkovým úřadem systém, který bude zohledňovat výrobní oblasti a bude podle něj spravedlivý. Ministr také zdůraznil, že výše pachtovného nikde nebude nad cenami tržního nájemného. "Stát nebude do budoucna tím, kdo by táhl nájemné a pachtovné nahoru, budeme vždy pod tržním nájmem," řekl Výborný.

Pozemkový úřad spravuje zhruba 54 000 nájemních a pachtovných smluv. Zvýšenou procentuální sazbu úřad podle Maradové účtuje od 1. března pro nové smlouvy. U dříve uzavřených smluv zahájí SPÚ rozsáhlou aktualizaci, nové pachtovné plánují podle ředitelky účtovat v období od 1. října letošního roku do konce září v příštím roce.

Aktualizace se nebude týkat speciálních smluv uzavřených na dobu určitou nebo pro výsadbu vinic, chmelnic či sadů a také smluv, kde dosavadní pachtované přesahuje cenu vypočítanou podle nových pravidel.

Maradová uvedla, že navýšení sazby vychází z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, která podle ní potvrdila, že dosavadní výše neodpovídá ekonomickým podmínkám v sektoru. "S přihlédnutím k predikci vývoje cen zemědělských pozemků je navýšení zodpovědným rozhodnutím," dodala.

S aktualizací pachtovného podle výrobních oblastí souhlasí Zemědělský svaz ČR. Kritizuje ale, že nelze podle nových pravidel upravovat všechny starší smlouvy. "To může vést k situaci, kde dlouhodobější nájemci zemědělské půdy mohou být znevýhodněni v porovnání s novými pachtýři, kteří vstoupí do systému pod aktualizovanými podmínkami," řekl ČTK předseda ZS Martin Pýcha.

Navýšení sazeb naopak nepodporuje Agrární komora ČR, vlastníci půdy podle komory už v předchozích letech navyšovali pachtovné a navýšení ze strany SPÚ tak vyvolá další zvyšování cen, což prohloubí aktuální problémy zemědělců. Mluvčí AK Barbora Pánková ČTK řekla, že zástupci komory jednali s úřadem o odložení, aby se farmáři mohli na navýšení připravit, ale úřad jim nevyhověl. V současnosti tak podle Pánkové hrozí, že si zemědělci nebudou chtít půdu od státu pronajímat.

Státní pozemkový úřad propachtovává zemědělcům zhruba 103.000 hektarů zemědělské půdy, z celkové výměry půdy v ČR tak propachtovaná půda tvoří přibližně tři procenta, řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Kazdová.

Pozemkový úřad při výpočtu pachtovného vychází z platné vyhlášky ministerstva zemědělství, která stanovuje průměrné ceny zemědělských pozemků pro jednotlivá katastrální území. Stanovuje se podle ní také daň z nemovitosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist