https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozor-na-zlabatku-na-kastanovnicich-varuje-zemedelsky-ustav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozor na žlabatku na kaštanovnících, varuje zemědělský ústav

10.6.2020 10:02 | PRAHA (ČTK)
Po napadení rostlin žlabatkou nejsou v prvním roce viditelné příznaky.
Po napadení rostlin žlabatkou nejsou v prvním roce viditelné příznaky.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Inspektoři zemědělského ústavu po osmi letech našli v Praze a Jihlavě kaštanovníky napadené původně čínským blanokřídlým hmyzem vosičkou žlabatkou. Silně napadené stromy postupně žloutnou a mají oslabený růst, ojediněle mohou odumřít. ČTK to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Kaštanovník je v některých lokalitách významnou součástí životního prostředí, parků a zahrad. Vosička žlabatka je podle dřívějších informací celosvětově považovaná za nejvážnějšího škůdce těchto stromů.
 

"Naposledy byl výskyt tohoto škůdce zjištěn na našem území v roce 2012 na rostlinách kaštanovníku původem z Itálie. Většina napadených rostlin byla tehdy dohledána a zničena. Při následném intenzivním průzkumu nebyl výskyt žlabatky na území ČR zjištěn," sdělila mluvčí.

Po napadení rostlin žlabatkou nejsou v prvním roce viditelné příznaky. "Samičky kladou vajíčka do pupenů, vylíhlé larvy v pupenech přezimují. Vajíčka a larvy prvního vývojového stupně, ukryté uvnitř pupenů nejsou běžnou prohlídkou zjistitelné," vysvětlila Kršková. Na jaře larvy vytvoří tzv. hálky, které jsou zelené nebo růžově zbarvené o průměru do 20 mm. "Žlabatka se šíří přeletem dospělých samic v období jejich letu, tedy od konce května do konce července, a to na kratší vzdálenosti," dodala.

Dopady žlabatky můžou být hlavně estetické. "U menších stromků je možné provádět mechanické odstraňování listů a letorostů s hálkami v období před vylíhnutím dospělců, u vzrostlých stromů je možné provést insekticidní ošetření proti dospělcům," uvedla. Podle ní není vhodné výskyt žlabatky podceňovat, k preventivním opatřením proti jejímu zavlečení patří zabránění přemisťování rozmnožovacího materiálu kaštanovníku z území, kde se tento škůdce vyskytuje. Více informací můžou lidí zjistit na Rostlinolékařském portálu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist