Práce na úpravách parku na Karlově náměstí začnou v roce 2018
Náměstí, které funguje jako dopravní uzel a zároveň park podle návrhu zahradního architekta Františka Thomayera z 19. století, je chráněnou památkou. "Na jedné straně stojí požadavky památkové péče na zachování Thomayerova konceptu parkového náměstí - a zároveň je třeba náměstí upravit tak, aby mohlo i ve 21. století sloužit jako příjemné místo k pobytu či společenskému a kulturnímu vyžití," uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.
Podle zákona o veřejných zakázkách má zadání formou soutěžního dialogu pomoci zadat i zakázku, u níž se předem neví, jak správně a dostatečně přesně specifikovat podmínky jejího plnění. Je založený na principu opakovaného jednání s dodavateli.
Náměstí bylo částečně upraveno už v předchozích letech. Šlo o loňskou rekonstrukci tramvajové tratě a přilehlých chodníků. Navázala na ni oprava křižovatek a přechodů. Podle studie úprav parku podle IPR by měly zmizet blátivé vyšlapané pěšinky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a třeba pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.
Naposledy se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři. O dva roky později podepsali zástupci radnice a magistrátu memorandum, v němž se zavázali ke společnému postupu ohledně obnovy náměstí.
Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80.550 metrů čtverečních. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.
reklama