https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-6-chce-dat-pul-milionu-kc-na-upravu-parku-veleslavin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 6 chce dát půl milionu Kč na úpravu parku Veleslavín

30.12.2019 00:10 | PRAHA (ČTK)
Praha 6 se chce zasadit o zpřístupnění parku u zámku Veleslavín veřejnosti. / Ilustrační foto
Praha 6 se chce zasadit o zpřístupnění parku u zámku Veleslavín veřejnosti. / Ilustrační foto
Praha 6 se chce zasadit o zpřístupnění parku u zámku Veleslavín veřejnosti. Zastupitelé městské části na prosincovém jednání podpořili návrh předsedy opozičního klubu Zelených Petra Píši a z rozpočtové rezervy na tento účel vyčlenili 500.000 korun v případě, že to bude metodicky možné. Park a zámek totiž vlastní stát, spravuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky špatný stav dřevin není jediným problémem areálu. O trvalé otevření zámku veřejnosti se dlouhodobě snaží spolek Hradní potok.
 

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází přibližně z roku 1725. ÚZSVM ho opakovaně, ale neúspěšně nabízel k pronájmu, naposledy letos v dubnu za 247.000 korun měsíčně.

"Areál Veleslavínského zámku má velký potenciál stát se zeleným srdcem velké části Prahy 6. Jakýmkoli úvahám o otevření parku brání havarijní stav stromů. Pro otevření zámku bude třeba vést ještě další jednání mezi městskou částí, ÚZSVM a případně i hlavním městem Prahou," sdělil Píša.

Podle Ležatky by návštěvníky mohl ohrozit špatný stav budov. "Ovšem pokud chce Praha 6 otevřít areál veřejnosti, nic jí nebrání si ho pronajmout. Nabídku však v žádném z mnoha kol transparentního výběrového řízení nepodala," dodal.

Barokní zámek byl naposledy rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM ho převzal v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí. Areál měl být loni nabídnut k odkupu v dražbě za 382 milionů korun. Ministerstvo kultury ale prodej kvůli nesouhlasu veřejnosti i některých politiků zastavilo. Podle spolku Hradní potok by měl zámek s parkem sloužit veřejnému zájmu. Mohl by tu podle jeho zástupců vzniknout třeba kulturní prostor. Praha 6 dříve uvedla, že by sem chtěla přestěhovat základní uměleckou školu. Zájem získat areál do svého majetku má podle dřívějších informací také magistrát.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist