Praha osadí střechy několika vodojemů fotovoltaickými panely
Panely nechá PVS nainstalovat na střechy čerpacích stanic a vodojemů Kopanina, Řepy, Strážovská, Vypich, Uhříněves, Laurová a Lhotka a dále na čistírnách odpadních vod Klánovice a Miškovice. "Aktuálně probíhá projektová příprava a do konce letošního roku bude zahájena postupná realizace s tím, že dokončení předpokládáme v průběhu roku 2024," uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
Panely podle předpokladu vyrobí ročně 1470 megawatthodin elektřiny, což sníží emise oxidu uhličitého o 1265 tun. "Podmínkou projektu je, že minimálně 80 procent vyrobené elektrické energie bude spotřebováno v místě projektu, tedy na vybraných vodárenských objektech," uvedl Hofman.
PVS získala na uskutečnění projektu dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR z programu financovaného z Modernizačního fondu. "Je to směr, kterým chceme jít. Podobně jako u nedávno otevřené fotovoltaické elektrárny ve Vinoři se tím posiluje energetická soběstačnost, a tudíž i energetická bezpečnost hlavního města," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s odkazem na největší pražskou fotovoltaickou elektrárnu, kterou před časem v areálu ve Vinoři dokončila dceřiná společnost pražského dopravního podniku Pražská strojírna.
Vedení města plánuje instalovat fotovoltaické panely na tisíce budov v metropoli, kromě těch městských to chce nabízet i soukromým vlastníkům. Zatím je možné elektřinu spotřebovat v dané budově nebo prodat do sítě, město podle dřívějších vyjádření považuje pro rozvoj městské energetiky za zásadní schválení aktuálně projednávané novely energetického zákona, která umožní přebytky využívat v jiných budovách.
reklama