https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-osadi-strechy-nekolika-vodojemu-fotovoltaickymi-panely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha osadí střechy několika vodojemů fotovoltaickými panely

11.8.2023 00:31 | PRAHA (ČTK)
Hlavním městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) umístí na zatravněné střechy devíti vodohospodářských staveb na různých místech metropole fotovoltaické panely, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Náklady na projekt budou zhruba 52,2 milionu korun bez DPH, přičemž 15,2 milionu korun firma získá jako dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Město plánuje i další rozvoj fotovoltaiky.
 

Panely nechá PVS nainstalovat na střechy čerpacích stanic a vodojemů Kopanina, Řepy, Strážovská, Vypich, Uhříněves, Laurová a Lhotka a dále na čistírnách odpadních vod Klánovice a Miškovice. "Aktuálně probíhá projektová příprava a do konce letošního roku bude zahájena postupná realizace s tím, že dokončení předpokládáme v průběhu roku 2024," uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek.

Panely podle předpokladu vyrobí ročně 1470 megawatthodin elektřiny, což sníží emise oxidu uhličitého o 1265 tun. "Podmínkou projektu je, že minimálně 80 procent vyrobené elektrické energie bude spotřebováno v místě projektu, tedy na vybraných vodárenských objektech," uvedl Hofman.

PVS získala na uskutečnění projektu dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR z programu financovaného z Modernizačního fondu. "Je to směr, kterým chceme jít. Podobně jako u nedávno otevřené fotovoltaické elektrárny ve Vinoři se tím posiluje energetická soběstačnost, a tudíž i energetická bezpečnost hlavního města," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s odkazem na největší pražskou fotovoltaickou elektrárnu, kterou před časem v areálu ve Vinoři dokončila dceřiná společnost pražského dopravního podniku Pražská strojírna.

Vedení města plánuje instalovat fotovoltaické panely na tisíce budov v metropoli, kromě těch městských to chce nabízet i soukromým vlastníkům. Zatím je možné elektřinu spotřebovat v dané budově nebo prodat do sítě, město podle dřívějších vyjádření považuje pro rozvoj městské energetiky za zásadní schválení aktuálně projednávané novely energetického zákona, která umožní přebytky využívat v jiných budovách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist