https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-poridi-studii-promenady-podel-vltavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha pořídí studii promenády podél Vltavy

24.3.2021 01:42 | PRAHA (ČTK)
Promenáda podél řeky má podle představ vedení města propojit plánovaný Rohanský park na karlínském břehu Vltavy, rekreační oblast kolem Rokytky ve Vysočanech a Hloubětíně a Trojskou kotlinu.
Promenáda podél řeky má podle představ vedení města propojit plánovaný Rohanský park na karlínském břehu Vltavy, rekreační oblast kolem Rokytky ve Vysočanech a Hloubětíně a Trojskou kotlinu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha.eu
Vedení Prahy nechá zpracovat studii tzv. Povltavské promenády, tedy plánované zelené rekreační zóny vedoucí na pravém břehu Vltavy v oblasti Karlína, Holešovic a Troji, a také podél břehu Rokytky v Libni. Schválili to radní. Studii vypracuje městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Po dokončení městského okruhu má promenáda vést i Povltavskou ulicí, ze které se má doprava posunout pod zem.
 

Promenáda podél řeky má podle představ vedení města propojit plánovaný Rohanský park na karlínském břehu Vltavy, rekreační oblast kolem Rokytky ve Vysočanech a Hloubětíně a Trojskou kotlinu. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) mají být náklady na vytvoření studie asi půl milionu korun. Hotova má být podle schváleného dokumentu v lednu příštího roku.

Součástí promenády má být i nyní dopravně vytížená ulice Povltavská, ze které se má po plánované dostavbě Městské okruhu doprava přesunout pod zem. Původní projekt počítal s tím, že auta v jednom směru zůstanou na povrchu, současné vedení však plán přepracovalo a nyní se počítá s tím, že auta pojedou v obou směrech tunelem pod Bílou skálou.

To umožní vznik rekreační oblastí u řeky. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) jsou doprovodné projekty tohoto typu neméně důležité, než samotný okruh. Jádro projektu bude nicméně možné uskutečnit až poté, co bude okruh dokončen. "Je to dlouhodobý projekt, studie by měla vytipovat, jestli některá část se nedá provést dříve," řekl Hlaváček. Studie má podle schváleného dokumentu zahrnovat analýzu a rozbor území, stanovit strategii a další postup při řešení území včetně určení konkrétních etap a kroků.

Městu zbývá dokončit část vnitřního okruhu mezi vyústěním Blanky v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy včetně Libeňské spojky, která okruh napojí na dálnici D8. Vedení města nechalo předloni přepracovat původní projekt a proti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů nyní počítá s tím, že zahloubeno bude 8,5 kilometru úseku. Ten má celkem měřit asi 10,3 kilometru. Město nyní dokončuje první geologický průzkum stavby, hotový by měl být v červnu.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. Uvnitř okruhu žije zhruba půl milionu obyvatel. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist