Pomozte mapovat výskyt netopýrů v pražských mostech. Data pomáhají ochránit letouny při rekonstrukcích
13.4.2025 11:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)

Netopýr rezavý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Depositphotos
„Cílem projektu, který je prozatím zaměřen pouze na Prahu, je zmapovat výskyt letounů v námi předem vytipovaných objektech. Uvítáme však i jakékoliv informace o dalších pražských mostech, kde se tito živočichové mohou vyskytovat. Pokud lidé při večerní procházce kdekoliv na území Prahy uvidí vyletovat netopýry z mostní konstrukce, mohou nám o tom dát vědět na email netopyr@ceson.org,“ vyzývá ke spolupráci Petra Schnitzerová z ČESON.
Výsledky dosavadních výzkumů ukazují, že severojižně orientovaný tok řeky Vltavy slouží netopýrům jako migrační koridor a Praha představuje významnou zastávku i místo pro zimování některých tažných druhů (např. netopýra rezavého, netopýra pestrého nebo netopýrů rodu Pipistrellus). A objekty nabízejícími vhodné úkryty se mimo jiné ukazují být právě různé mosty.
„Na základě hlášení pozorovatelů z řad laické veřejnosti jsme se v uplynulých letech dozvěděli např. o netopýrech sídlících ve štěrbinách Mánesova a Libeňského mostu, o výskytu v Karlově mostě nebo v některých objektech na Botiči a Kunratickém potoce,“ přibližuje situaci Schnitzerová. V Mánesově a Libeňském mostě byla v letech 2022-2024 přítomnost netopýrů ověřena. V obou případech odborníci z ČESON prokázali, že se jedná o velmi významné, opakovaně využívané úkryty. V letech 2023 a 2024 pak chiropterologové uskutečnili u Libeňského mostu podrobný celoroční průzkum v souvislosti s jeho plánovanou rekonstrukcí, přičemž zde v době podzimních migrací zaznamenali výskyt až pěti set jedinců netopýra rezavého.
Netopýři žijící v mostech se mohou ocitnout v nebezpečí právě v případě stavebních úprav těchto objektů. Data získaná z monitoringu jsou pro stanovení efektivních opatření cílených na jejich ochranu nesmírně cenná.
„Například v případě Libeňského mostu umožnily informace získané podrobným průzkumem navrhnout ve spolupráci s projektanty specifická technická řešení tak, aby mohla být zvířata před samotnou rekonstrukcí šetrně vystěhována. Zároveň by měl tento tradiční úkryt i do budoucna zůstat v určité míře zachován,“ vysvětluje význam mapování mostů koordinátorka projektu.
„Aktuální projekt nám umožňuje podívat se na Prahu poněkud systematičtěji. Na základě průzkumu úkrytového potenciálu a následného podrobného monitoringu vytipovaných lokalit bychom měli být schopni nejen zjistit další konkrétní mosty, ve kterých se nyní netopýři vyskytují, ale také získat lepší představu o fungování úkrytů v mostních tělesech obecně“, dodává na závěr. Projekt Mapování výskytu netopýrů v mostních konstrukcích a sledování jejich migračních tras na území Prahy je finančně podpořený Hlavním městem Prahou. Více informací o synantropních druzích netopýrů a jejich ochraně lze nalézt na webu sousednetopyr.cz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)

Karel Zvářal
13.4.2025 13:01Předpokládám, že v Praze je více členů ČESONu, než mostů přes Vltavu. Bez speciální techniky, tj termovize, není možné zjistit, ve které části stavby netopýři spávají a odtud vyletují. Při chůzi po mostě se zjistí velmi málo, ideální je stát pod mostem, a s termem lze registrovat pohyb tvora velikosti netopýra až na 100m. To by měli dělat specialisté, pochybuji, že se na to dá někdo z řadových občanů. Ale možná se mýlím...
Odpovědět