Praha zrevitalizovala lesopark Cibulka včetně hájovny
"Rekonstrukce hájovny završila tříletou obnovu celého areálu lesoparku, kdy byla postupně provedena oprava rozhledny, poustevny, objektu studánky, rybníčku a také některých soch. V roce 2016 prošla obnovou část lesních pěšin a cest," uvedla Plamínková. Nyní čeká oprava několik dalších cest v areálu.
Špatný stav hájovny způsobily mimo jiné dřívější nevhodné stavební zásahy. Kvůli zpevnění bezprostředního okolí betonem například prosakovala voda do zdí objektu. Součástí oprav bylo vytvoření odvětrávacího kanálu uvnitř i kolem hájovny, dále byly odsoleny omítky a byla vyměněna střecha včetně krovů.
Při revitalizaci byly upraveny všechny stavby na ploše lesoparku, které vlastní město. V areálu je také chátrající čínský pavilon a usedlost Cibulka, které jsou v rukou soukromníka. Hlavní město chtělo od majitele stavby koupit, ten to ale odmítl. Nyní o odkup usiluje Praha 5, uvedla radní.
Odbor ochrany prostředí se rozhodl vrátit Cibulku do dřívější podoby, kdy jsou obnovovány průhledy na zajímavé stavební prvky a sochy z 19. století. Prosekáním lesa se například otevřel průhled na sochu Jupitera, která byla zarostlá.
Pod lesoparkem na místě retenční nádrže Homolka vzniká průtočný rybník, který má dlouhodobě zadržovat vodu v krajině. "To souvisí se snahou dát dohromady protipovodňová opatření a zároveň ve městě udržet vodu," řekla Plamínková. Je to jedno z opatření z adaptační strategie města na změnu klimatu.
Z místa byla odtěžena navážka, aby bylo možné udržet stálou hladinu vody a nebyl zmenšen retenční objem. Původně na Motolském potoce zadržoval vodu suchý poldr v případě přívalových dešťů.
V roce 1815 zakoupil hospodářskou usedlost Cibulka pasovský biskup Thun-Hohenstein, který nechal celý areál upravit a doplnil jej řadou romantických staveb a soch do podoby anglického parku. Ve 20. letech město nechalo zalesnit louky, které tvořily většinu plochy Cibulky.
reklama