https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-lesy-maji-novy-prostor-pro-staceni-medu-stal-1-8-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské lesy mají nový prostor pro stáčení medu, stál 1,8 milionu

23.6.2017 07:15 | PRAHA (ČTK)
Kvalitou je podle Fišerové pražský med naprosto srovnatelný s medem z jiných částí republiky. Včelí pastva je na místě považována za velmi pestrou, a to vše se v medu promítne. / ilustrační foto
Kvalitou je podle Fišerové pražský med naprosto srovnatelný s medem z jiných částí republiky. Včelí pastva je na místě považována za velmi pestrou, a to vše se v medu promítne. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mamevcely.cz
Pražští lesníci včera představili novou místnost pro stáčení medu, takzvanou medárnu. Moderně vybavený prostor se nachází v sídle Lesů hlavního města Prahy (LHMP) v Záběhlicích a celkem vyšel Prahu na 1,8 milionu korun. LHMP mají kolem 50 včelstev a ročně vytočí zhruba tunu medu, pořádají i ukázky včelařství pro školy a veřejnost.
 

Pracovníci lesů jsou zrovna uprostřed stáčení, při kterém se z medových pláství ve velké odstředivce, takzvaném medometu, dostává med. Letos poprvé k tomu mohou využít novou medárnu. Doteď pro stáčení medu používali provizorní prostory. Novou medárnu zaplatil magistrát, stavební úpravy bývalé dílny vyšly na 1,3 milionu korun a nákup vybavení včetně medometu a zařízení na zpracování vosku na dalších 500.000 korun.

Lesníci na území hlavního města podle mluvčí LHMP Petry Fišerové provozují na 50 včelstev na 12 včelnicích. "V loňském roce jsme měli zhruba tunu medu. Většinu prodáme přímo konečným odběratelům, část spotřebujeme při našich programech se školami a veřejností," vysvětlila. Lidé si pražský med mohou koupit v Záběhlicích nebo v okrasném zahradnictví v Ďáblicích.

Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč LHMP s programem včelaření v roce 2011 začaly. Zatím prohlídky pro školy pořádali pouze na včelnicích. "Teď bude součástí i tento prostor, kde se lidé dozví o dalších etapách zpracování medu," dodala radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Lesy zvažují i pořádání letních kurzů včelaření.

Kvalitou je podle Fišerové pražský med naprosto srovnatelný s medem z jiných částí republiky. "Včelí pastva je tu velmi pestrá, jsou tu kromě běžných rostlin i sady a parky, okrasné dřeviny, a to vše se v medu promítne," vysvětlila s tím, že díky minimální zemědělské činnosti včely navíc nejsou ohroženy zemědělskými postřiky, které jsou pro ně velmi nebezpečné.

V Praze měl počet včelstev v posledních letech klesající trend. V roce 1995 bylo v hlavním městě po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5300 včelstev, v roce 2014 už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev. Celkem v ČR bylo loni 675.000 včelstev. Program LHMP návratu včel do pražských lesů běží od roku 2011, za tu dobu lesníci uspořádali přes 500 výchovných programů pro školy a veřejnost.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist