https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-vodovody-a-kanalizace-varuji-pred-vhazovanim-rousek-a-vlhcenych-ubrousku-do-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské vodovody a kanalizace varují před vhazováním roušek a vlhčených ubrousků do kanálů

22.4.2020 00:22 | PRAHA (ČTK)
Pražské vodovody a kanalizace v současnosti masivní nárůst roušek v kanalizaci nepozorují. / Ilustrační foto
Pražské vodovody a kanalizace v současnosti masivní nárůst roušek v kanalizaci nepozorují. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pražské vodovody a kanalizace
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabádají Pražany, aby nevhazovali roušky a další ochranné prostředky proti šíření nemoci covid-19 do kanalizace. Včera to řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
 

"Může dojít k ucpání kanalizační přípojky, snížení průtočnosti na stokové síti. Roušky také mohou způsobit problémy přímo na čistírnách odpadních vod," uvedl Mrázek. Dodal, že podobné problémy mohou v kanalizaci zapříčinit i jednorázové vlhčené ubrousky.

Podle mluvčího PVK v současnosti pracovníci společnosti masivní nárůst roušek v kanalizaci nepozorují a většina Pražanů se chová v tomto směru zodpovědně. Zhoršení kvality odpadní vody způsobené znečištěním ochrannými pomůckami a prostředky mluvčí Mrázek vylučuje. "Žádné zhoršení kvality odpadní vody nehrozí," uvedl.

Podle informací na webu společnosti Pražské služby, která zajišťuje mimo jiné svoz a likvidaci odpadu, by měli lidé, kteří nejsou infikováni novým koronavirem nebo nejsou v karanténě, jednorázové roušky a respirátory po použití odkládat do směsného komunálního odpadu. Použité ochranné pomůcky by měly být vloženy do plastového sáčku a následně do plastového pytle, do kterého se běžně ukládá odpad z domácností. Ten by měl být před uložením do kontejneru nebo popelnice zavázaný. Osoby s potvrzeným onemocněním covid-19 v domácí izolaci a lidé v domácí karanténě by navíc měli povrch plastového pytle na odpady ještě ošetřit dezinfekčním prostředkem.

Kvůli odpadu ve stokových sítích, jako jsou hygienické potřeby, infekční a karcinogenní látky či použité kuchyňské tuky, které do kanalizace nepatří, se prodražuje provoz čistírny odpadních vod. Náklady na čištění kanalizační sítě jsou podle mluvčího PVK v řádu jednotek či desítek milionů korun ročně.

Stoková síť v Praze je dlouhá 3718 kilometrů, délka kanalizačních přípojek dosahuje 1002 kilometrů. V loňském roce bylo na stokovou síť napojeno 1, 297 miliónu obyvatel. Praha má k dispozici Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči a dvacet pobočných čistíren v okrajových částech metropole.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist